Zdolal vrcholy všetkých osemtisícoviek a stal sa prvým človekom v dejinách, ktorý dvakrát úspešne vystúpil na Annapurnu

Výstup na najkrajšiu horu Himalájí - Dhaulágirí. Zdroj FOTO: FB PH

Ako prvý Slovák zdolal vrcholy všetkých štrnástich osemtisícoviek a na konte má dve úspešné vystúpenia na 10. najvyšší vrch Zeme. Slovenský himalájista Peter Hámor sa aktuálne snaží zdolať Kančendžongu, tretí najvyšší vrch sveta (8586 m), na ktorý prvýkrát vystúpil pred desiatimi rokmi v máji. Nachádza sa na hranici Nepálu s Indiou.

Peter Hámor sa narodil a dodnes žije pod Tatrami. Práve naše hory mu umožňujú trénovať lezenie, ktoré sa stalo jeho životnou výzvou. Od roku 1998 do roku 2003 sa mu podarilo vystúpiť na Korunu Zeme, čo je sedem najvyšších vrcholov jednotlivých svetadielov.

Na svoju najnovšiu expedíciu sa 57-ročný Tatranec poctivo pripravoval, veľa behal a posilňoval. Pred ním na 3. najvyššiu horu sveta vystúpili iba dvaja Slováci v roku 1981. V prípade Kančendžongy však nepôjde o dosiahnutie úplného vrcholu, tam sa podľa Hámora totiž nechodí. Výstup sa končí asi 2 metre pod vrcholom, ktorý je množstvom veriacich považovaný za sídlo božstiev. Podľa Hámora totiž vyjsť na kopec znamená Boha otravovať, čo má za následok choroby a iné pohromy. Veriaci tak podľa neho urobili akúsi dohodu s horolezcami, že tam ísť môžu, ale nesmú nohou vstúpiť na vrchol.

Slovenský himalájista Peter Hámor. Zdroj FOTO: FB PH

Peter Hámor presne pred desiatimi rokmi 27. apríla 2012 vystúpil na Annapurnu druhýkrát a stal sa prvým človekom v dejinách, ktorý ju dvakrát úspešne zdolal. Dokopy však na túto osemtisícovku liezol štyrikrát, vždy inou cestou. Na každej tejto expedícii bol jeho spolulezcom poľský výškový horolezec Piotr Pustelnik. V roku 2006 sa im na vrchol podarilo vystúpiť východným herebeňom, v roku 2008 ich však pri výstupe zastihla búrka so snežením a každého z nich zasiahol blesk. Napriek trom zásahom P. Hámor túto expedíciu prežil, vrchol však nezdolal. Opätovne sa tam o dva roky vrátil a na vrchol Annapurny vyliezol severnou stenou.