Rusko na front verbuje už aj väzenkyne, hľadať má zdravotníčky aj ostreľovačky. Aj takýto bol vojnový týždeň

Ukrajina po Ruskom plienení. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Rusko vo väzniciach neverbuje už len mužov, ale aj ženy. Potvrdzuje to informácie, že krajina, ktorá vedie vojnu na Ukrajine, zrejme čelí výraznejšiemu nedostatku vojakov, než uvádza. V radoch väznice mali hľadať najmä medičky, zdravotné sestry, lekárky alebo ostreľovačky, ktoré majú presnú mušku, informuje RTVS. Nábor však mal skončiť neúspešne. Hlavnou motiváciou pre väzenkyne má byť finančná odmena, nakoľko bojujúci odsúdení sú vysoko finančne ohodnotení. Podľa zákona, ktorý bol schválený ešte v minulom roku, dostávajú každý mesiac v prepočte približne 2-tisíc eu ako základný plat, čo je na ruské pomery vysoká čiastka.

Rusko urobilo test jadrových zbraní v testovacom centre Kapustin Jar v ruskej Astrachani, ukázali videozábery, na ktorých je vidieť štart jadrovej hlavice. Tamojšie ministerstvo obrany však nekonkretizovalo, o aký typ zbrane sa jedná, predstavitelia Kremľa však potvrdili, že pokusy boli úspešné. „Ciele štartu boli v plnom rozsahu splnené,“ povedali podľa portálu Mirror vrchní představitilia Kremľa. Podľa miestnych obyvateľov sa test zbrane uskutočnil 12. apríla, v deň, kedy Rusko oslavuje Deň kozmonautiky pripomínajúci si prvý vesmírný let J. Gagarina.

Nový prieskum ukazuje, že aj napriek rastúcim neúspechom na fronte je viac ako 80 percent Ukrajincov stále presvedčených o víťazstve nad Ruskom. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracovalo Ukrajinské centrum ekonomických a politických štúdií O. Razumkova. Prieskum sa konal od 21. do 27. marca 2024 vo všetkých oblastiach Ukrajiny s výnimkou Krymu a okupovaných území v Doneckej a Luhanskej oblasti. Na prieskume sa zúčastnilo 2020 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Čo sa týka ukončenia vojny, vo víťazstvo v tomto roku je presvedčených 21,9 percenta opýtaných, pričom ďalších 34,5 percenta očakáva porážku Ruska v priebehu jedného až dvoch rokov.

Vrakovisko. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Ruskí vojaci, ktorí dezertovali z armády, utekajú do zahraničia. Chcú sa tak vyhnúť vojne na Ukrajine. Ich kroky smerujú hlavne do Kazachstanu či Arménska, kde sa však musia ukrývať, aby ich navydali späť do Ruska, kde im hrozí desať rokov väzenia. Títo vojaci sa totiž nachádzajú na ruskom zozname hľadaných osôb a problémom pre nich je, že nemajú pasy, ktoré by ich dostali na Západ. Pravdou však je, že pre Západ predstavujú títo dezertéri riziko, nakoľko sa môže jednať o ruských špiónov alebo zločincov.

Ukrajinská energetická infarštruktúra je v posledných týždňoch pod intenzívnymi ruskými útokmi. Snažia sa ju zničiť prostredníctvom dronov a rakiet. V dôsledku útokov bola v noci na 11. apríla zničená aj Trypiľská tepelná elektráreň v Kyjevskej oblasti, ktorá bola najvýkonnejšou elektrárňou v regióne. Putin povedal, že útoky ruskej armády na ukrajinské energetické zariadenia sú súčasťou procesu „demilitarizácie“ Ukrajiny.

Život na fronte. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Rusi na Ukrajine možno začali používat sovietske ťažké letecké pumy ODAB-1500. Až 1,5 tonovú bombu mali poslať na obec Velyka Pysarivka v Sumskej oblasti, informuje tn.cz na základe správy poľského novinára. T. Grzywaczewski to uviedol na sieti X. Správu potvrdil aj nemecký korešpondent denníka Bild J. Röpcke, podľa ktorého stúpol dym do výšky jedného kilometra. Podľa vojenských odborníkov ide o silnú pumu, kde v epicentre vznikne tlak 120 atmosfér, pred ktorým sa nedá ukryť, preto sú tieto bomby veľmi nebezpečné.