Putin hovorí, že poškodenie Krymského mosta bol teroristický čin, ktorý nezostane bez reakcie. Čo ešte priniesol týždeň vojny?

Na Ukrajine, Leopard 2A4. Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine

V pondelok (17. júla) v skorých ranných hodinách došlo na Kerčskom moste medzi okupovaným Krymom a ruským územím k výbuchu. Ten spôsobili zrútenie časti mosta v smere z Ruska na Krym, poškodený je však aj úsek v protismere. Ide už o druhý výbuch mosta od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Železničný most, ktorý je pre ruskú armádu dôležitejší, nakoľko slúži na jej zásobovanie, však poškodený nebol. Vladimír Putin označil poškodenie Krymského mosta za teroristický čin, z ktorého obvinil Ukrajinu a dodal, že Moskva pripravuje reakciu.

Rusko pozastavilo svoju účasť na dohodách o vývoze obilia cez Čierne more. Pšenica na svetových trhoch v reakcii na oznámenie Ruska zdražuje. Odstúpenie Ruska od obilnej dohody môže ublížiť miliónom ľudí. Podľa niektorých analytikov však trh krízu nečaká, nakoľko sa počítalo s tým, že Rusko dohody aj tak nepredĺži. Zásoby pšenice by mali byť dostatočné na uspokojenie dopytu. Dohody s Ruskom mali umožniť napriek pokračujúcim bojom na Ukrajine vyvážať ukrajinské poľnohospodárske produkty z prístavov v Čiernom mori.

Kerčský most. Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine

Británia rozšírila sankčný zoznam o Rusov zapojených do deportácií ukrajinských detí. Na zoznam zaradila ďalších 14 ľudí, z ktorých 11 sa malo podieľať na násilnom premiestňovaní detí. Ide pritom o zákaz cestovania a zmrazenia majetku. Sankcie sa dotknú napríklad aj exriaditeľa ruského vysielania štátnej televízie RT Antona Krasovského, ktorý vlani z obrazovky vyzýval na utopenie či upálenie ukrajinských detí, ale aj ruskej ministerky kultúry Oľgy Ľubimovovej a ministra školstva Sergeja Kravcova. Rusko uviedlo, že na svoje územie premiestnilo približne 700-tisíc detí z „konfliktných“ zón na Ukrajine. Podľa Moskvy má ísť o ochranu sirôt a opustených detí z oblastí bojov, viaceré deti však mali byť odobraté zo svojich domovov násilím. Podľa Británie však malo byť mnoho detí poslaných do prevýchovných táborov so zameraním na Rusko.

Ukrajinská ofenzíva nenapreduje rýchlosťou, ako sa očakávalo. Pre jednotky majú byť najväčšou prekážkou rozsiahle mínové polia, ktoré likvidujú bojovú techniku. Preto vzhľadom na to v Zaporožskej ukrajinské sily zmenili stratégiu. V poliach sa plazia a výlučne za pomoci svojho zraku hľadajú nastražené míny, ktoré následne ručne odstraňujú (kvôli hlučnosti odmíňovacích zariadení), čo výrazne spomaľuje ich postup.

Ukrajina. Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine

Ukrajinská pohraničná stráž potvrdila, že do Bieloruska dorazili z Ruska žoldnieri z Vagnerovej skupiny. Už v sobotu ráno mal cez hranicu s Bieloruskom prejsť konvoj asi 60 vagnerovských vozidiel, na bývalej vojenskej základni pri meste Asipovičy vznikol pre nich stanový tábor. Prívrženci súkromnej žoldnierkej skupiny sa museli do Bieloruska presunúť po plánovanej vzbure proti ruskému vedeniu armády. Nateraz nie je známe, kde sa nachádza šéf vagnerovcov J. Prigožin. Podľa vyjadrenia ruského prezidenta V. Putina však vagnerovcom ponúkol, aby naďalej bojovali na Ukrajine po boku ruských vojsk pod vedením iného veliteľa z ich skupiny.

Agentúra Ipsos uskutočnila v apríli a máji tohto roku prieskum ohľadom utečencov z Ukrajiny, realizoval sa v takmer všetkých európskych mestách. Z dát Úradu vysokého komisára OSN vyplýva, že viac ako 75 percent ukrajinských utečencov a vnútorne vysídlených osôb dúfa, že sa v budúcnosti vrátia domov. 14 percent utečencov má v pláne vrátiť sa na Ukrajinu v najbližších troch mesiacoch, hoci v ich krajine prebieha stále ruské ťaženie. Prieskumu sa zúčastnilo 3850 domácností utečencov a 4000 domácností vnútorne vysídlených osôb.

Ukrajina. Zdroj FOTO: Aktuálne o Ukrajine

V uplynulých dňoch prebehol vo Vilniuse samit NATO. Ukrajinský prezident V. Zelenskyj mal síce od stretnutia členov Aliancie väčšie očakávania a s výsledkom rokovaní bol sklamaný, napriek tomu sa mu podarilo získať pre Ukrajinu prísľub vojenskej pomoci za vyše 1,5 miliardy dolárov. Pomoc zahŕňa strely dlhého doletu SCALP, tanky Leopard, bojové vozidlá pechoty, systémy Patriot a výcvik pilotov stíhačiek F-16. 

Maďarský parlament by mal prerokovať vstup Švédska do NATO až po letnej pauze. Na jeseň by mal o tejto záležitosti rokovať aj turecký parlament. Maďarsko a Turecko sú posledné dva štáty NATO, ktoré vstup Švédska do Aliancie ešte neschválili. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na margo veci povedal, že Rusko robí včasné kroky v súvislosti s tým, že by sa NATO mohlo rozšíriť.

Ukrajina. Zdroj FOTO: FB Aktuálne o Ukrajine

Veliteľ ruskej 58. armády bol odvolaný po tom, čo kritizoval najvyššie vojenské velenie a vyjadril sa aj o veľkých vojenských stratách. Ivan Popov na nahrávke, ktorú zverejnil poslanec Štátnej dumy, povedal: „Nemáme delostrelectvo, trpíme ťažkými stratami a nikto nás nepočúva.“