Takmer polovica Slovákov si dovolenku nemôže dovoliť. Tí, čo si ju doprajú, chcú použiť úspory z minulých mesiacov a rokov

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Takmer polovica Slovákov zostane tento rok bez dovolenky. Dôvodom je, že si ju nemôžu dovoliť. Vyplýva to z online prieskumu Kariéra.sk, ktorý pre portál realizovala spoločnosť ResSOLUTION Group.

Počas leta asi každý zauvažuje, kam by sa so svojou rodinou alebo priateľmi vybral za zaslúženým oddychom. Pri pohľade na ušetrené financie, ktoré z vrecák Slovákov v uplynulých mesiacoch vytiahla najmä vysoká inflácia, však mnoho ľudí zistí, že veľa možností nemajú. Po vysokých cenách potravín aj energií sa totiž oproti minulým rokom vyšplnhali vyššie aj ceny dovolenkových pobytov, preto je nutné siahnuť si za letný odpočinok aj hlbšie do peňaženky. Z prieskumu však vyplynulo, že Slováci by chceli ideálne minúť na letnú dovolenku najviac 300 až 600 eur. Pri týchto sumách by väčšinou siahli na svoje úspory. Do tejto finančnej čiastky by sa chcela zmestiť tretina opýtaných Slovákov. Na druhej strane, 19 percent respondentov priznalo, že plánuje tento rok na dovolenku minúť viac ako 1 500 eur.

Približne tretina opýtaných plánuje svoju letnú dovolenku financovať z úspor z minulých mesiacov či rokov. Najväčšie zastúpenie je medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi z väčších miest. V porovnaní s ľuďmi s nižším vzdelaním dokážu lepšie narábať so svojimi peniazmi a pravidelne si odkladajú čiastku zo svojej výplaty.

Len 21 percent opýtaných plánuje financovať letnú dovolenku zo svojich bežných príjmov, ktoré považujú za dostatočné na to. „Väčšinou ide o Slovákov vo veku 35 až 54 rokov, ktorí pochádzajú z veľkého mesta,“ hovorí Katarína Tešla, manažérka odboru komunikácie a PR portálu Kariéra.sk.

Medzi ďalšie spôsoby financovania letnej dovolenky patria aj bonusy a prémie, ale aj dary a finančná podpora od rodiny. Stále sa nájdu aj takí, ktorí si plánujú na zaplatenie dovolenky vziať úver a pôžičku (1,5 percenta) alebo si užiť dovolenku prostredníctvom cestovnej kancelárie, ktorá ponúka možnosť splatiť letný oddych na splátky (1,3 percenta). Ako vyplýva z prieskumu, tieto možnosti by si najčastejšie volili obyvatelia stredného Slovenska. 

Čo sa týka útrat, priemernou čiastkou, ktorú Slováci plánujú minúť počas dovolenky, je suma 1096, 33 eura. Prieskum tiež poukázal na to, že muži si oddych dokážu užiť lepšie a na letnej dovolenke plánujú utratiť o vyše 330 eur viac ako ženy. Nadpriemerné utrácanie sa týka predovšetkým obyvateľov veľkých miest vo veku 35 až 54 rokov.

Oproti minulému roku si však dovolenku nemôže dovoliť väčšia časť Slovákov. Kým v minulom roku si ju neplánovalo asi 37 percent, v tomto roku je to približne 40 percent respondentov. Tí priznali, že neplánujú ísť z dôvodu finančných obmedzení a iných osobných dôvodov.