Nikita Slovák: Zrodila sa detská križiacka výprava na medvede. Jej členmi nie sú deti, ale detinskí poslanci

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tak sa nám tu opäť zrodila detská križiacka výprava. Tentoraz netiahne v hrdzavej zbroji na Saracénov, tiahne na našich úhlavných nepriateľov, medvede. A jej členmi nie sú deti, ale detinskí poslanci.

Keby mi niekto v minulosti povedal, že bude zvolaná parlamentná schôdza kvôli medveďom, považoval by som ho za blázna. Ale populizmus nemá hranice. Ešte vlastne nevieme, čoho všetkého sú naši poslanci schopní, ale už to začíname tušiť. A poslali sme ich tam my. Našou ľahostajnosťou, naším ignorovaním volebných programov.

Možno by sme sa dozvedeli, že základným volebným programom takej Kresťanskej únie vždy bolo a bude heslo „obmedzovať“. Reprodukčné práva, občianske práva, práva menšín. Uvádzať do praktického života dvetisíc rokov starú knihu a na jej základe vytvárať zákony a sviatky.

Epizóda s medveďmi vznikla, samozrejme, podľa metódy pokus-omyl pri straníckych brainstormingoch, čo by tak mohlo platiť na voliča. A určite za výdatnej pomoci poľovníkov, ktorí tvrdia, že medvede sa dramaticky premnožili. Napriek tomu ich veselo prikrmujú kukuricou a inými plodinami. Vďaka nim majú medvede studený bufet v blízkosti ľudských obydlí a radi ho navštevujú.

Svetlo do vzrušeného a určite dobre motivovaného vrieskania politikov a poľovníkov vniesli vedci z Univerzity Karlovej, ktorí podľa niekoľko tisíc vzoriek DNA stanovili počet medveďov niekde medzi 1015 a 1200. To znamená, že medvedia populácia nerastie. Dôvodom je úbytok potravy, neskorá dospelosť a čo je najpodstatnejšie, zabíjanie mláďat dospelými samcami pri pokusoch spáriť sa s ich matkou.

Je pravda, že strety s medveďmi sú čoraz častejšie, ale opäť vina padá najčastejšie na ľudí, stavby hotelov, zjazdoviek a pomalá premena slovenských lesov na lunaparky – to vyháňa medvede z ich obydlí.

Slovenský turista, nedisciplinovaný a neempatický ku všetkému, čo v lese žije, sa stal kráľom lesa. Les nie je ihrisko so stromami určenými na výrub, ale bohatstvo našej krajiny. Pomaly sa stráca pred očami v krajine, kde hlavné slovo má Dunning Kruger a kde predseda parlamentu nazve zviera, ktorého strava je z deväťdesiatich percent rastlinného pôvodu, ľudožrútom.

Zažil som lesy vo Švédsku a Fínsku, prial by som ten zážitok každému. Možno sú také krásne aj preto, že o nich nemudrujú slovenskí zákonodarcovia ani poľovníci, ktorým sa cnie za trofejným odstrelom medveďov.

A na záver: Tipnite si, koľkých ľudí za posledných sto rokov zabili v slovenských lesoch medvede. Máte? A teraz si to vyhľadajte na „gúgli“. A inak, keď už to budete robiť, pozrite si aj programy slovenských politických strán, idú voľby.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér