Niektorí Slováci sa nevedia dostať k tomuto lieku. Môže za to jeho vysoká spotreba aj pandémia

Ilustračná snímka. Zdroj: https://www.finance.sk/

Pacienti čoraz viac pociťujú nedostatok liekov z krvnej plazmy. Držitelia povolení o registráciu liekov podali vlani 83 žiadostí o vyradenie niektorých liekov vyrábaných z krvnej plazmy zo zoznamu liekov, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne. Za prvý polrok bolo žiadostí 44. V utorok na to upozornilo Združenie pacientov s primárnou imunodeficienciou.

Pod nedostatok krvnej plazmy sa podpisuje zvyšujúca sa spotreba liekov z nej vyrábaných aj pandémia. „Na Slovensku za tým stoja aj nízke ceny liekov vyrábaných z krvnej plazmy, ktoré dlhodobo nereflektujú zmeny na trhu a výrazne komplikujú dostupnosť prípravkov pre slovenských pacientov,“ vysvetlil analytik Vladimír Kaštier zo spoločnosti Ernst&Young. Pripomenul, že ceny a úhrady liekov vyrobených z plazmy sú na Slovensku jedny z najnižších v rámci Európskej únie.         

Krvnú plazmu nie je možné vyrobiť synteticky

Krvná plazma sa nedá vyrobiť synteticky, získava sa od darcov. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúskom u nás legislatíva povoľuje odobrať najmenej plazmy od jedného darcu, a to desať litrov ročne. V Česku je to 25 litrov. „Prísne podmienky získavania krvi a krvnej plazmy, nízka informovanosť potenciálnych darcov, centralizácia vývozu plazmy a nižšie ceny liekov vyrobených z krvnej plazmy, s rozdielom až v stovkách eur oproti iným krajinám EÚ, to všetko spolu znižuje atraktivitu Slovenska na liekovom trhu,“ doplnil Kaštier.  

Krvná plazma. Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP

Lieky z plazmy sa využívajú na liečbu zriedkavých, ale aj závažných a chronických ochorení. „Asi najvýznamnejšou indikáciou na ich použitie sú vrodené poruchy imunity s nedostatočnou tvorbou protilátok, pričom títo pacienti nemajú žiadnu inú alternatívu v liečbe ako imunoglobulíny, čiže protilátky, ktoré obsahujú lieky z krvnej plazmy,“ vymenoval prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie Miloš Jeseňák. Upozornil, že konkrétne druhy imunoglobulínov sú opakovane nedostupné.

Máme prípady pacientov, ktorí ostali bez lieku alebo im v krátkom období niekoľkých mesiacov bola niekoľkokrát menená liečba, pretože liek bol nedostupný alebo výrobca konkrétneho lieku úplne odišiel zo slovenského trhu,“ opísal zástupca Združenia pacientov s primárnou imunodeficienciou Gabriel Bodor.

Odborníci sa zhodujú, že na zlepšenie situácie je potrebné upraviť podmienky možnosti darovania krvnej plazmy, zvýšiť maximálny objem z odberov plazmy či pozmeniť pravidlá cenotvorby pre lieky z plazmy.