Chystáte sa na dovolenku? Travel blogeri vám poradia triky, ako sa efektívne zbaliť

Foto: pinterest.com/pin/20618110773086334 Ilustračná snímka. Zdroj FOTO pinterest.com

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Pre mnohých ľudí je balenie sa pred cestovaním doslova utrpenie. Zostavili sme vás niekoľko tipov od blogerov, ktorí sa cestovaniu aktívne venujú. Ich triky vám pomôžu ušetriť čas, ale najmä nervy.  

  1. Rolujte a neskladajte

Táto metóda je čoraz obľúbenejšia nielen medzi cestovateľmi, ale používajú ju aj známe osobnosti. Takzvané „komíniky“ už dávno nie sú v móde, navyše sa vám vďaka rolovaniu do kufra zmestí podstatne viac vecí. Ak sa trochu posnažíte, veci sa vám takmer vôbec nepokrčia, čo sa pri klasickom ukladaní na seba nedá povedať. Kľúčom k dosiahnutiu rovnakých valčekov je pozdĺžnym preložením zložiť najprv jednotlivé kusy do obdĺžnikového tvaru. Detské oblečenie stačí preložiť len na polovicu, dospelácke takisto, len ešte preložte aj rukávy. Obuv na rozdiel od oblečenia zaberie v kufroch viac miesta, takže by ste mali pri balení triezvo uvažovať, aké topánky naozaj využijete. Odev by nikdy nemal prísť do priameho styku s podrážkami topánok. Každý pár obuvi by mal mať preto svoje vlastné vrecko.

2. Vložte rôzne veci navzájom do seba 

Priestor, ktorý sa vyskytuje na veciach, ktoré balíte, by ste mali využiť na uloženie vecí podobného tvaru. Podprsenky naskladajte do seba, ponožky a spodnú bielizeň zasa do topánok.

3. Baľte sa podľa pyramídy

Austrálska blogerka Geneva Vanderzeil odporúča balenie a množstvo podľa pyramídy, a teda 5 x top, 4 x spodný kus (sukňa, šortky alebo nohavice), 3 x šaty a 3 páry topánok, 2 x plavky a 2 x kabelka či malá pánska taška, 1 x pokrývka na hlavu, 1 x hodinky a 1 x slnečné okuliare. Veci vyberajte tak, aby ste ich medzi sebou vedeli navzájom kombinovať.

dovolenka
Ilustračná snímka. FOTO TASR – Roman Hanc

4. Aj maličkosti viete efektívne zbaliť

Na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť, sú slnečné okuliare a pokrývka hlavy. Zbaľte si oblečenie, ktoré sa ľahko vrství a ľahko kombinuje. Nezabudnite na plavky a pohodlnú obuv. Pýtate sa sami seba: a čo doplnky či šperky? Tu si musíte poriadne zvážiť, či ich skutočne budete potrebovať. Ak ste si odpovedali áno, potom si ich určite schovajte napríklad do krabičky od liekov. Bez čoho sa ale na žiadnej dovolenke nezaobídete, je určite zubná kefka a zubná pasta, krém na opaľovanie a dezodorant.

5. Čo do príručnej batožiny

Všetko, čo je cenné, by ste mali mať pri sebe, teda mobil, nabíjačku, fotoaparát alebo doklady. Ak cestujete iba s príručnou batožinou, pozor na pravidlá, ktoré obmedzujú povolené množstvo tekutín. Všetky hygienické potreby, pasty a gély musia byť umiestnené v priehľadnom plastovom vrecku a ich maximálny povolený objem je 100 ml na každú samostatnú nádobu. Vždy si však tieto informácie overte u leteckej spoločnosti, ktorou budete letieť, pretože každá z nich má vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú veľkosti, váhy a počtu kufrov, ktoré si môžete zobrať so sebou.