Vedci sa chystajú hľadať mimozemské civilizácie. Tvrdia, že už nemôžu ignorovať jednu dôležitú vec

Ambiciózny medzinárodný projekt dostal meno Galileo. FOTO: TASR/DPA Ambiciózny medzinárodný projekt dostal meno Galileo. FOTO: TASR/DPA

Medzinárodný tím vedcov pod vedením významného astronóma z Harvardovej univerzity koncom júla oznámil vznik novej iniciatívy, v rámci ktorej budú hľadať dôkazy o mimozemských civilizáciách. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Výskumníci chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, známe pod skratkou UFO. Súkromní darcovia projekt doteraz podporili sumou 1,75 milióna dolárov.

Profesor Avi Loeb z katedry astronómie z Harvardovej univerzity v USA povedal, že vzhľadom na nedávne výskumy, ktoré ukázali, že v našej galaxii prevažujú planéty podobné Zemi, teda nie plynové, ale pevné telesá: „už nemôžeme ignorovať možnosť, že pred nami existovali technologické civilizácie.“

Vplyv prípadného objavu mimozemskej technológie na vedu, našu technológiu a celý náš pohľad na svet by bol obrovský,“ dodal Loeb vo vyhlásení.

Tím zložený z vedcov z významných univerzít

Na projekte sa okrem profesora Loeba podieľajú aj ďalší výskumníci z Harvardu, Princetonskej univezity, univerzity v Cambridgei, Kalifornského technologického inštitútu (Caltech) a Štokholmskej univerzity.

Nový medzinárodný projekt bude hľadať dôkazy o technológiách mimozemských civilizácií. FOTO TASR/AP

Iniciatíva Galileo bola avizovaná len mesiac po tom, čo americký Pentagon zverejnil správu o javoch UFO, v ktorej uviedol, že ich pôvod nie je zrejmý. „To, čo vidíme na našej oblohe, by nemali interpretovať politici alebo vojaci, na toto musí prísť vedecká komunita,“ povedal Loeb a dodal, že dúfa v najmenej desaťnásobné navýšenie financovania projektu.

Projekt je však už teraz sporný, a to aj v vzhľadom na niekoľko kontroverzných vyhlásení samotného profesora Loeba, píše ČT 24. Pripomína, že Loeb síce je rešpektovaný vedec, avšak v posledných rokoch presadzoval aj nepodložené teórie, súvisiace predovšetkým s kozmickým telesom Oumuamua.

Profesor Loeb vydal niekoľko problematických vyhlásení. FOTO TASR/AP

Loeb presadzoval teóriu, že toto teleso, ktoré našou slnečnou sústavou preletelo v roku 2017, mohlo byť mimozemskou sondou vyspelej civilizácie. Túto hypotézu však vedecké spoločenstvo ľahko vyvrátilo a Loebova povesť tým značne utrpela, komentuje ČT24.

Cieľ projektu rozšíri vesmírna archeológia

Projekt Galileo si ako hlavný cieľ určil skúmanie neidentifikovaných lietajúcich objektov, ale má aj niekoľko vedľajších cieľov. Do akej miery sa ich podarí splniť však podľa ČT 24 záleží predovšetkým na tom, koľko financií dostane.

Patrí medzi ne napríklad aj skúmanie objektov, ktoré sa do Slnečnej sústavy dostávajú zvonku, ako bol už spomínaný objekt Oumuamua. Loeb takýto výskum označuje za úplne nové odvetvie astronómie, hovorí mu „vesmírna archeológia„.