Bazén z rúšok, ľadová plocha na pivnej pene, špagety ako lúče Matrixu. Vtipné miniatúry sú hitom sociálnych sietí

Foto: IG tanaka_tatsuya

Japonský umelec Tanaka Tatsuya už 10 rokov tvorí miniatúrne krajinky, ktoré sú vytvorené z rôznych predmetov dennej spotreby – ovocia, zeleniny, kuchynských či kancelárskych pomôcok.

Pri príležitosti jubilejného výročia jeho tvorby zorganizoval v múzeu Mizuno výstavu svojich prác a veru bolo sa na čo pozerať!

Je fascinujúce sledovať detskú fantáziu. Len dieťa sa dokáže hodiny hrať s bežnými predmetmi a vytvoriť z nich niečo úplne iné. Teda nielen dieťa, ale aj 40-ročný Tanaka Tatsuya, ktorý každý deň vytvorí jednu nápaditú, originálnu, no často aj vtipnú scenériu. Výstava s názvom Miniatúrny život ponúka 150 diel z Tanakovej tvorby. „Brokolica či petržlen môžu vyzerať ako les, listy stromov plávajúce na vode zase pripomínajú malé člny,“ vysvetľuje autor. Ku každej scénke si pred samotnou realizáciou robí precízne poznámky. Svoju tvorbu zachytí aj fotoaparátom a fotky denne aktualizuje na svojom instagramovom profile. Desiatky fotografií zahrnul do online kalendára.

Miniatúry sú v Japonsku veľmi obľúbené, v Tokiu v roku 2020 otvorili dokonca špeciálny zábavný park s miniatúrami. Nečudo, že Tanaka je v rodnej krajine hviezdou. Jeho tvorbu sledujú 3 milióny sledovateľov na Instagrame a má fanúšikov na celom svete.

Dosť bolo slov, pozrite si niektoré miniatúry tohto nevšedného umelca. Sú naozaj neskutočné!

Tanaka tvorí miniatúry z bežných predmetov v domácnosti. Zdroj foto: IG tanaka_tatsuya