Známy gastronomický portál priniesol hneď začiatkom roka aktualizovaný zoznam najhorších jedál sveta. Samozrejme, umiestnilo sa v ňom aj Slovensko. Tentoraz si však viac nelichotivých umiestnení odniesli naši susedia z Českej republiky, ale aj Poliaci a Maďari.
Gastronomický portál Taste Atlas každoročne zverejňuje rebríčky jedál zamerané na rôzne chute, oblasti a krajiny. Okrem toho, že prináša komplexné rebríčky najlepších jedál, prináša a aktualizuje aj rebríčky najhorších jedál sveta. Popravde, v tomto druhom zozname by sa žiadna krajina nechcela ocitnúť. No vyhnúť sa mu len tak nedá.
Najnovší rebríček, ako uvádzajú tvnoviny.sk, zostavil obľúbený gastroportál na základe takmer 400-tisíc recenzií. Prvým trom priečkam dominovali najmä severské krajiny. Prvé priečky patria švédskym jedlám Blodplättar, čo sú akési krvavé palacinky, kde sa do palacinkového cesta pridá krv zo zvierat, vypečú sa a napokon sa podávajú s cibuľou a brusnicami. To neznie príliš lákavo, čo poviete?

Rovnako si turisti nepochutili na jedle Calskrove, čo je kombinácia pizze calzone s burgerom a hranolkami, a to všetko v jednom! A za nie práve vábnu považujú turisti aj islandskú „pochúťku“ z ovčej hlavy, ktorá sa najskôr obvarí a následne upečie na ohni a môže sa podávať! Nuž, koľko ľudí, toľko chutí. A ako vôbec dopadol náš región?
Rebríček obsahuje aj jedno jedlo typické pre Slovensko. Ide o pomazankové maslo, kde sa o túto „dobrotu“ v rebríčku delíme s Čechmi. Táto nátierka má v našej zemepisnej šírke rôzne podoby, najmä čo sa týka jej dochutenia – zvyčajne sa podáva s mletou paprikou, bylinkami, cesnakom alebo korením. Turistom, zdá sa, nechutí, preto sa v rebríčku najhorších jedál sveta umiestnila na 67. mieste.
Čo sa týka našich susedov, zastúpenie v nelichotivom rebríčku si našli aj Česi, Maďari aj Poliaci.
Na 25. priečke sa umiestnila akási poľská krvavnica Źimlok, ktorá sa robí zmiešaním bravčových vnútorností, žemle, krvi, cibule a korenín. Rovnako turistov nezaujala polievka Czernina, čo je polievka z husacej alebo kačacej krvi, ktorá sa konzervuje a následne pridáva do vývaru. Toto jedlo sa umiestnilo na 29. pozícii.

Na 31. priečke sa umiestnila česká Chlebová polievka a 72. umiestnenie získal Karlovarský suchár, do ktorého sa podľa receptúry pridáva aj minerálna voda.
Čo sa týka našich južných susedov, maďarská vínna polievka Borleves sa umiestnila na 86. priečke. Táto polievka obsahuje víno, žĺtky, citrón a klinčeky.
- Trump nezabúda na nič. V NATO sa už montuje nielen do rozpočtov členských krajín, ale aj do progresivistického jazyka
- Nikita Slovák: Naša vláda má jediný plán – ako uniknúť Leopoldovu
- Poddajní na červenom koberci: Kremeľ zháňa v zahraničí figúrky, ktoré legitimizujú jeho vpád na Ukrajinu
- Čučoriedky, jahody, bylinky či huby. Z darov prírody sa môžete nakaziť parazitom, ktorý sa v tele správa ako rakovina
- Rusko sa pripravuje na veľký útok, hromadí rakety aj drony. Možno aj na konfrontáciu s NATO, tvrdia experti na bezpečnosť
- Priasť sa naučila od babičiek v dedine, kolovrátok jej daroval manžel. Práca s vlnou dala Monikinmu životu nový zmysel