Na výrobcov vakcín proti Covidu začali ľudia podávať hromadné žaloby. Mali im vážne poškodiť zdravie

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

S podaniami na výrobcov vakcín sa ľudia obrátili na právnikov. Výrobcov očkovacích látok žalujú pre vážne nežiaduce účinky, ktoré im po podaní látky mali vzniknúť. Prvý súdny proces s farmaceutickým gigantom začne už o pár dní.

Ako informuje spiegel.de, podľa Inštitútu Roberta Kocha podali v Nemecku počas pandémie vyše 190 miliónov vakcín proti Covidu. O ich nežiaducich účinkoch sa stále polemizuje aj v odbornej spoločnosti.

Podľa právnikov v Nemecku prebieha najmenej 185 súdnych sporov za údajné škody spôsobené očkovaním. Žaloby sú namierené voči štyrom hlavným výrobcom vakcín.

Podania z celého Nemecka pristáli na stole advokátskych kancelárií v Düsseldorfe a vo Wiesbadene. Právnici posudzovali takmer štyritísíc podaní poškodených ľudí, z nich vyše 180 vyhodnotili za vhodné na žalobu farmaceutických spoločností, ktorých vakcíny sa v Nemecku podávali počas kovidového obdobia. Prvý proces sa má začať už o pár dní, 28. apríla na súde vo Frankfurte. V rámci neho žaluje poškodená žena farmaceutického giganta BioNTech za vážne problémy so srdcom po očkovaní a ďalšie iné pridružené zdravotné ťažkosti, ktoré jej vraj mala očkovacia látka spôsobiť. Ide pritom o ženu, ktorá sa venuje lekárksje profesii.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Biontech zdôrazňuje, že „zatiaľ v žiadnom z prípadov, ktoré skúmali, sa nepodarilo preukázať príčinnú súvislosť medzi popísanými zdravotnými ťažkosťami a očkovaním Comirnaty“. Zároveň dodoali, že starostlivo skúmajú každý prípad, v ktorom sú voči nemu uplatnené nároky. „Pri hodnotení prípadu, či ide o príčinnú súvislosť alebo nie, sa môžeme spoliehať výlučne na medicínske fakty. Žiaľ, práve to veľmi často chýba,“ uviedla pre zdf.de spoločnosť.

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach na margo situácie povedal, že je potrebné pružne skúmať vedľajšie účinky vakcín. „Aby však nevznikol falošný dojem, treba upozorniť na to, že ťažké následky po očkovaní zaznamenali Inštitút Paula Ehrlicha či Európska lieková agentúra. Ide o necelý jeden prípad na 10-tisíc očkovaní. Nie je to teda až také bežné. Každého pacienta však potrebujeme urýchlene identifikovať, aby sme mu čo najskôr pomohli,“ dodal K. Lauterbach.