Demänovská jaskyňa sa už skoro celá roztopila. Má najmenej ľadu za posledných 70 rokov

Demänovská ľadová jaskyňa v roku 2017. Zdroj: ssj.sk

V Demänovskej ľadovej jaskyni v Nízkych Tatrách je najmenej ľadu za posledných sedemdesiat rokov. Predtým ľadom pokrytá jaskyňa sa dnes môže pýšiť len ľadovcom v hlavnom dóme. Turisti tak jaskyňu môžu obdivovať jedine na fotografiách. Podľa Správy slovenských jaskýň za to môže globálne otepľovanie. Informáciu priniesol denník Pravda.

Správca jaskyne Michal Lopčianksy potvrdil, že kvôli predchádzajúcim slabým mrazom v zimách zmizlo veľké množstvo ľadu. „Vplyvom globálneho otepľovania sa biela výplň jaskyne dostala na minimum,“ povedal a dodal: „Ľadovú výzdobu môžeme obdivovať už len na fotkách v publikáciách. Stále dúfame, že prídu aj lepšie časy a že nie sme jedni z posledných, ktorí v jaskyni vidia ľad.“

Archívna snímka. Zdroj: wikipedia.org

Ľadovec sa nachádza už len v Kmeťovom dóme, ktorý je najnižšie položenou časťou jaskyne. Tam sa ľad drží celý rok. Je to podmienka, aby sa vôbec ľadová jaskyňa mohla nazývať ľadovou. „Kadysi siahala zamrznutá vrstva až do výšky chodníka, ktorý bol na nej v podstate položený. Teraz je hlboko pod ním,“ dodal správca pre Pravdu.

Podľa jaskyniarov stále existuje šanca na zmenu. „Príroda je nevyspytateľná. Je tu viac-menej stále možnosť, že sa tu ľad znova vytvorí,“ vraví Lopčiansky a dodáva, že ľad v jaskyni sa tvorí asi päťsto rokov. Aj keby sa však stratil úplne, tragédia by to podľa neho nebola. „V minulosti tu tiež nebol ľad, je teda otázka času, kedy opäť zmizne.“ Podľa správcu treba všetko nechať na prírode. „Podobne to tu vyzeralo, keď sa jaskyňa otvárala v 50. rokoch. Vtedy sa zmenilo odvetrávanie a naštartoval sa proces topenia.

Jeho slová potvrdil aj Pavol Bella zo Správy slovenských jaskýň. Podľa neho k roztápaniu došlo prerazením spodného vchodu, čím sa zmenila cirkulácia vzduchu. „Potom to museli zasypať,“ dodal. Následne na utesnenie použili plastovú plachtu. V lete tak chcú zamedziť, aby do jaskyne vnikol teplý vzduch. Aj podľa neho sa procesu topenia nedá zabrániť, môžu ho len spomaliť. „Necháme jaskyňu tak, ako ju príroda vytvorila, alebo z nej urobíme umelú atrakciu? To by už nebolo ono,“ dodal.

Demänovská ľadová jaskyňa v roku 2017. Zdroj: ssj.sk

V minulosti vraj videl niečo podobné v Japonsku. Konkrétne v oblasti Fudži. V názve pritom mali ľadovú jaskyňu, no boli tam len vytesané kocky, ktoré priniesli v boxoch. Bella tiež poukazuje na to, že sa za topenie ľadu v jaskyni môžu klimatické zmeny. „Ľudstvo svojou činnosťou zvyšuje skleníkový efekt a dôsledkom toho je otepľovanie. Zasahuje to celú prírodu, jaskyne nie sú výnimky. Tie ľadové sa odlišujú tým, že majú inú mikroklímu, sú vlastne pascou pre studený vzduch,“ vysvetlil.