Svoju medailu predala, aby zachránila život malého chlapčeka. Strieborná oštepárka dojala celý svet

Strieborná medailistka z Tokia Maria Andrejczyk nelipne na vystavenej medaile, dôležitejšie je pre ňu pomáhať druhým. Zdroj: womenfitness.net Strieborná medailistka z Tokia Maria Andrejczyk nelipne na vystavenej medaile, dôležitejšie je pre ňu pomáhať druhým. Zdroj: womenfitness.net

Maria Andrejczyková je mladá poľská oštepárka, ktorá sa rozhodla vydražiť svoju striebornú olympijskú medailu z Tokia, aby pomohla financovať urgentnú operáciu srdca pre osemmesačné dieťatko. Spontánny a rozhodný čin empatickej športovkyne dojal celý svet o to viac, že ona sama je príkladom húževnatého boja so zákernou chorobou, ktorý má už vo svojom mladom veku za sebou.

Maria vo svojom príspevku na Facebooku vysvetlila, že vydražila svoju olympijskú medailu, aby získala prostriedky pre osemmesačného chlapčeka Miłoszeka Małysu, ktorý má vážnu srdcovú chybu a potrebuje urgentnú, život zachraňujúcu operáciu srdca. Informuje spravodajský portál  CNN.

Podľa matky malého chlapčeka už neexistujú žiadne realizovateľné možnosti, ktoré by jej dieťaťu mohli pomôcť v domovskej krajine, v Poľsku. Poslednou nádejou zostáva operácia v Kalifornii. Časť peňazí sa na tento náročný zákrok podarilo získať od iného chlapca, ktorý, žiaľ, operáciu nestihol podstúpiť včas. Jeho zdrvení rodičia sa však rozhodli posunúť získané prostriedky práve malému Miłoszekovi.

To Máriu natoľko dojalo, že sa rozhodla okamžite pomôcť. „Nerozmýšľala som nad tým dlho. Bola to prvá finančná zbierka, na ktorú som narazila a vedela som, že je to tá správna,“ napísala.

Rozhodla sa vydražiť svoju medailu, aby chlapčekovi pomohla. „Viem totiž, aké je to bojovať s nepriazňou osudu a bolesťou,“ uviedla.

Maria Andrejczyková nezaváhala a okamžite vydražila medailu na záchranu chlapčeka, ktorého posledná nádej je operácia v USA. Zdroj: womenfitness.net

Maria vysvetlila, že Miłoszek potrebuje na urgentného chirurga 1,5 milióna zlotých (383 000 dolárov). Keďže polovica peňazí už bola vyzbieraná, chcela prostredníctvom dražby získať druhú polovicu.

Po spustení aukcie na 200 000 zlotých (43 637 eur) prostredníctvom Facebooku oznámila, že aukciu vyhrala poľská sieť supermarketov Žabka s ponukou 106 874,15 eur.

Maria adresovala obchodnej spoločnosti tieto slová: „S veľkým potešením vám Žabka odovzdávam moju medailu, ktorá je pre mňa symbolom boja, viery a honby za snami, napriek mnohým výzvam.“ A malému Miłoszekovi na sociálnej sieti odkázala: „Dúfam, že bude pre teba symbolom života, za ktorý sme spolu bojovali.

Maria Andrejczyk auctions her silver medal to help an infant get heart surgery
Poľská reprezentantka musela po OH v Riu 2017 absolvovať operáciu ramena a v roku 2018 jej bola diagnostikovaná rakovina kostí. Zdroj: indiatoday.in

Vyzbierané peniaze umožnia chlapčekovi vykonať potrebnú operáciu v Stanfordskom univerzitnom zdravotnom stredisku.

Obchodný reťazec Žabka však po víťaznej aukcii oznámil, že medailu vrátia naspäť Andrejczykovej. „Dojalo nás toto krásne a mimoriadne ušľachtilé gesto našej olympioničky,“ píše sa na Facebooku. „Preto sme sa rozhodli podporiť zbierku finančných prostriedkov pre chorého Miłoszeka, a taktiež sme sa rozhodli vrátiť striebro z Tokia Márii, ktorá ukázala, aká je skvelá.“