Sakrálne stavby majú v dejinách architektúry svoje nezameniteľné miesto. Na svete je možné nájsť veľa krásnych chrámov či katedrál, veď stačí sa vybrať na potulky naprieč Európou a obdivovať, ale zájsť za nimi môžete aj do odľahlejších kútov sveta. Cirkevné stavby svoju krásu ukazujú návtševníkom už celé stovky rovky a neraz sú opradené aj zaujímavou históriou. Pozrite si prehľad tých, ktoré u turistov najviac zabodovali.
Bazilika del Pilar (Zaragoza, Španielsko)
Nádherná stavba, ktorá má vyše osemtisíc metrov štvrcových, sa nachádza v španielskej Zaragoze. Na mieste, kde stojí, stál kostol, ktorý niekoľkokrát prerábali. Súčasnú baziliku postavili medzi rokmi 1681 a 1872 v barokovom štýle a má ísť o prvý chrám zasvätený Panne Márii. Názov Basílica de Nuestra señora del Pilar v preklade znamená Bazilika Panny Márie na stĺpe. Názov dostala na základe zjavenia Márie apoštolovi Jakubovi, ktorého mala vyzvať, aby sa postavil chrám s jej podobizňou na stĺpe (pilar). Dnes je 39-centimetrový jaspisový stĺpik so soškou hlavnou turistickou atrakciou. Mohutná stavba však zaujme aj zdobením strechy v mudéjarskom štýle. Zaujímavosťou je, že v interiéri baziliky sa nachádzajú dve nevybuchnuté bomby. Tie boli na baziliku zhodené počas občianskej vojny v roku 1936. Jedni hovoria, že nevybuchli vďaka Panne Márii, patrónke mesta, druhí tvrdia, že bomby neexplodovali kvôli nízkej letovej hladine, v ktorej boli zhodené. Na stropoch chrámu môžu toristi obdivovať maľby Francisca Goyu.
Bazilika najsvätejšieho srdca (Brusel, Belgicko)
Bazilika (Basilique du Sacré-Coeur) je najväčšou budovou postavenou v štýle Art deco a šiestym najväčším kostolom na svete. Nachádza sa v dedinke Koekelberg, jednej z 19 obcí Bruselského regiónu. Bola postavená na pamiatku 75. výročia belgickej nezávislosti. Bazilika je dlhá 164 metrov, široká 107 metrov a vysoká 89 metrov. Má dve hlavné veže a veľkú kopulu, z ktorej si návštevníci môžu dopriat výhlad na mesto a okolie. Vnutorná výzdoba baziliky je v štýle Art Deco s využitím mramoru.
Bazilika Panny Marie Ružencovej (Fatima, Portugalsko)
Fatima je jedno z najznámejších pútnických miest na svete. Nachádza sa v okrese Santarém v strednom Portugalsku, 187 km južne od mesta Porto a 123 km severne od Lisabonu. Stala sa známym pútnickým miestom, pričom ide o tzv. baziliku minor, čo je čestný titul, ktorý významným chrámom prepožičiava pápež. Bazilika (Basílica de Nossa Senhora do Rosário) je vybudovaná na mieste, kde tri deti – Francisco, Jacinta Marto a Lúcia dos Santos v roku 1917 pásli ovce a keď sa vraceli domov, protože si mysleli, že ide búrka, zjavila sa im Panna Mária. Vo vnútri chrámu sa nachádzajú hrobky troch týchto vizionárov, vitrážové okná znázorňujú tunajšie zjavenia. Vo vnútri sa nachádza 15 oltárov, každý z nich je zasvätený jednému tajomstvu ruženca.
Bazilika sv. Petra (Vatikán)
Renesančno-baroková vatikánska stavba je najnavštevovanejšou svätyňou na svete. Je dielom mnohých významných architektov a stojí na mieste, kde bol ukrižovaný a pochovaný apoštol sv. Peter. Ide pritom o novšiu baziliku, o ktorej výstavbe rozhodol pápež Mikuláš V. Pôvodná bazilika tu vznikla v roku 324 n. l. Rozsiahle interiéry ukrývajú okrem iného aj kryptu, v ktorej sa nachádza viac ako sto hrobov pápežov, katolíckych panovníkov a ďalších významných osobností. Ide o jeden z najväčších kostolov sveta, rozloha chrámu svätého Petra je 15 160 m². Interiér ukrýva umelecké diela od svetoznámeho maliara Michelangela. V Bazilike sa nachádza aj Michelangelova Pieta – socha z obdobia renesancie a bronzový baldachýn podopretý štyrmi špirálovými stĺpmi, bohato zdobenými zlatom (meria 29 m). Zaujímavosťou je, že sväté dvere v Bazilike sv. Petra sa otvárajú iba počas svätých rokov, t.j. každých 25 rokov.
Sevillská katedrála Panny Márie (Sevilla, Španielsko)
Catedral de Santa María de la Sede, známejšia ako sevillská katedrála, je nielen štvrtou najväčšou katedrálou na svete, ale v kategórii gotických kostolov najväčšou vôbec. Pred ňou na tomto mieste stála mešita, ktorú dal postaviť kalif Abu Yaqub Yusuf. Z nej sa zachoval iba minaret. Ten bol v čase svojho dokončenia v roku 1198 dokonca najvyššou vežou sveta (97,5m). V súčasnosti patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Návštevníkom ponúka vyrezávaný oltár zobrazujúci výjavy z Kristovho života, pohľad do kráľovskej kaplnky alebo navštevu hrobu slávneho moreplavca K. Kolumba.
Bazilika Panny Márie pokoja, Yamoussoukro, Pobrežie Slonoviny
Bazilika v Yamoussoukro sa prezýva aj ako druhá bazilka sv. Petra, nachádza sa však v Afrike na Pobreží Slonoviny. Majestátna stavba je postavená na okraji mesta a je obklopená značnou chudobou, dotvárajúcou neúrodnú a prašnú krajinu. Komplex má viac ako 30 000 metrov štvorcových a kupola sa týči do výšky viac ako 150 metrov. V roku 1990 ju pri návšteve krajiny vysvätil pápež Ján Pavol II., ktorý s vysvätením súhlasil pod podmienkou, že v jej blízkosti bude postavená aj nemocnica.
Katedrála v Liverpoole (Liverpool, Veľká Británia)
Liverpoolská katedrála nesie oficiálny názov Katedrálny kostol Ježiša Krista v Liverpoole. Táto impozantná stavba je najväčším kostolom v Anglicku a najdlhšou katedrálou na svete (189 m). Výnimočná je aj jej stometrová veža, vďaka ktorej sa radí medzi najvyššie katedrály sveta. Okrem toho sú na nej umiestnené najväčšie zvony na svete (13 kusov zvonov), osadené sú vo výške 66 metrov nad zemou. Zaujímavosťou je, že vo vnútri katedrály sa nachádza aj kaviareň a predajňa so suvenírmi. Keďže jej architekt sir Giles Gilbert Scott je aj autorom slávnej britskej telefónnej búdky, na jeho počesť bola v katedrále vystavená. Pred katedrálou sa nachádza chodník, ktorý je vydláždený spomienkovými tehličkami.
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie
- Hassan Nasrallah pošpinil islam a v láske k susedom to spackal. Vlastní z neho urobia mučeníka, ale bol to babrák
- Medzietnické problémy na Ukrajine: V posledných rokoch je problém jazykovej identity obzvlášť naliehavý
- Rusi do vojny nasadzujú už aj zvieratá, na fronte prebieha experiment s vlčicami. Čo ešte priniesol týždeň vojny?
- Pôda pod Arktídou začína byť pekelne horúca. Rusko tvrdí, že je v zóne jeho záujmov a patrí jemu, NATO reaguje