Chceli by ste zarábať tisícky eur mesačne? Práca programátora je veľmi lákavá, ale čo skutočne obnáša?

Ilustračná snímka. Zdroj: pexels.com

To, že práca programátora je veľmi štedro ohodnotená, je všeobecne známy fakt. No koľko presne zarábajú programátori na Slovensku? A čo vlastne obnáša práca programátora?

Práca programátora spočíva najmä v písaní zdrojového kódu. Sú to inštrukcie pre počítač/mobil, ktoré sú preložené do formy aplikácie alebo webovej stránky.

Zdrojový kód sa delí na dva druhy:

1. Zdrojový kód prezentačnej časti aplikácie. To je spravidla to, čo vidí aj používateľ aplikácie. V tejto časti sú inštrukcie typu, kde sa má čo nachádzať a ako to má vyzerať. Následne aj to, čo majú dané veci robiť.

2. Zdrojový kód na strane serveru je časť aplikácie, ktorá nie je viditeľná konečným užívateľom aplikácie. V tomto zdrojovom kóde sa pracuje primárne s dátami, kontroluje sa, či používateľ, ktorý sa chce prihlásiť, zadal správne heslo a podobne.

Pre ešte lepšie vysvetlenie – tento týždeň v pondelok (4.10. 2021) nastal najväčší výpadok sociálnych sietí od roku 2008. Pri tomto výpadku nastal problém v zdrojovom kóde na strane serveru. Aplikácie ako Instagram alebo Facebook sa dali zapnúť, no nič sa v nich nezobrazovalo.

Písanie zdrojového kódu však nie je jediná pracovná náplň programátora. Rovnako musí často spisovať dokumentáciu k tomu čo vytvoril, robiť zložité záťažové testy aplikácie, ale aj hľadať chyby vo vlastnom kóde.

Koľko zarába programátor?

Práca programátora rozhodne nie je jednoduchá. Je potrebné mať veľmi dobré analytické myslenie, schopnosť riešiť komplexne problémy a byť trpezlivý. Pri práci programátora je bežné, že nastanú chyby, ktoré treba rýchlo vyriešiť, no nie vždy sa dá nájsť jednoduché a rýchle riešenie.

Programovanie je veľmi náročná a intelektuálna práca a na Slovensku je veľký nedostatok programátorov. Tieto dva faktory spôsobili, že mzdy programátorov sú v porovnaní s inými profesiami niekoľkokrát vyššie. Je bežné, že programátori zarábajú od 1700 do 3000 eur v hrubom mesačne. Samozrejme, programátori – začiatočníci zarábajú menej. Ich výplaty sa začínajú niekde okolo 1200 eur brutto.

Ilustračná snímka. Zdroj: pexels.com

Ako sa stať programátorom?

Po prečítaní tohto článku si môžete povedať dve veci:

  1. Táto práca nie je pre mňa.
  2. Programovanie vyzerá zaujímavo, chcel/a by som si to skúsiť.

Ak vás programovanie zaujalo, sú dva základné spôsoby, ako začať s programovaním. Prvý spôsob je štúdium na vysokej škole. No tento spôsob je na niekoľko rokov, ale ak počas štúdia zistíte, že programovanie nie je pre vás, mohli by ste stratiť čas a energiu.

Vhodnejší spôsob na začiatok je online kurz, no treba si dávať veľký pozor s výberom, nakoľko je veľa podvodných kurzov. Po dokončení kurzu je vhodné si skúsiť programovanie na nejakom konkrétom projekte. Môžete si vymyslieť, akú aplikáciu naprogramujete, alebo môžete skúsiť vytvoriť repliku už existujúcej aplikácie. Ak by ste takto svojpomocne dokončili niekoľko projektov, už by ste sa mohli zamestnať ako programátor/ka.