Kňaz, ktorý mal zneužiť len 12-ročnú Lenku a má s ňou syna, si vypočul rozsudok. Súd ho najprv uznal vinným, teraz nie

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Celý prípad sa začal riešiť v roku 2014, kedy už dospelá Lenka nahlásila zneužívanie kňazom, s ktorým má dokonca syna. Podľa nej sa všetko prvýkrát začalo v jej 12-tich rokoch. Najskôr síce bývalého rímskokatolíckeho kňaza obžalovali zo znásilnenia, neskôr skutok prekvalifikovali na pokračujúci trestný čin sexuálneho zneužívania maloletej. V roku 2016 do prípadu zasiahol aj Vatikán.

„Prípad bol odstúpený do Vatikánu a na základe jeho odpovede bol proces ukončený rozhodnutím o prepustení spomínaného kňaza z klerického stavu,“ reagoval Jaroslav Fabian, hovorca košickej arcidiecézy.

V roku 2018 humenský súd vtedy 51-ročného Antona oslobodil, prokurátorka ale podala odvolanie. Krajský prešovský súd rozhodol, že okresný súd musí vo veci ďalej konať. Tentokrát, s novým senátom, uložili Antonovi 2-ročnú podmienku s 2-ročným odkladom a povinnosť ospravedlniť sa.

Bývalý kňaz ale boj nevzdával a hoci priznal otcovstvo Lenkinho syna, aj s prokurátorkou prípad opäť nasmerovali na Krajský súd v Prešove. Ten pred pár dňami vo veci definitívne rozhodol – bývalý kňaz Anton je nevinný.

„Krajský súd v Prešove rozhodol rozsudkom, ktorým podľa § 321 ods. 1 písm. b/, d/, ods. 3 Tr. poriadku zrušil napadnutý rozsudok Okresného súdu Humenné vo výroku o vine a treste pre trestný čin sexuálneho zneužívania podľa § 242 ods. 1 Tr. zákona č. 140/1961 Zb. Na základe § 322 ods. 3 Tr. poriadku oslobodil obžalované Antona P. podľa § 285 písm. a/ Tr. poriadku spod skutku 2/ obžaloby prokurátorky Okresnej prokuratúry Humenné, pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý bol obžalovaný stíhaný. Podľa § 319 Tr. poriadku súd odvolanie prokurátora zamietol,“ odpovedala vyššia súdna úradníčka Krajského súdu v Prešove, JUDr. Anna Kolářová.

Rozsudok je tak právoplatný. Kontaktovali sme aj čerstvo súdom oslobodeného spod obžaloby bývalého kňaza, ktorý má so súčasnou partnerkou 4 deti. Chceli sme vedieť, ako mu toto dlhoročné konanie narušilo život. Do telefónu najprv povedal, že sa k tomu nechce vyjadrovať, neskôr ale napísal správu, kde uviedol, že s právnikom sa v dohľadnej dobe obráti na kompetentných. Priestor sme dali aj Lenke, ktorá má s mužom syna, no nereagovala.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Na Slovensku sú stovky prípadov sexuálnych zneužití kňazmi. Jednu skupinu obetí tvoria tie, ktoré sa do kňaza zamilujú. Takto ich približuje bývalý cirkevný sudca Ján Rozek: „Mám kamarátku, ktorá mala na dedine mladého farára. Všetky dievčatá z neho boli „paf“. Ona jediná však musela cez víkendy odchádzať do Brna na internát a stále si vyčítala, že ona musí odísť a pritom ostatné dievčatá sa s ním môžu vyspať. Veľa dievčat sa s tým kňazom vyspalo a ona až po troch deťoch, keď mala zhruba 40 rokov, si uvedomila, že on si ich „motal okolo prstu. Usmial sa na dievča, dievča bolo z toho unesené. On zneužíval dievčatá, ktoré dospievali a boli mu cirkevne oddané. Zbieral ich ako lístie. A tie dievčatá si ešte mysleli, že to je najväčšia pocta. Byť s tým kňazom.“

Na Slovensku by mohla pomôcť odluka cirkvi od štátu, sexuálne zneužívania detí v cirkvi by sa začali riešiť dôkladnejšie. „Áno. Pretože cirkev by bola závislá na peniazoch od ľudí. A ľudia budú chcieť vedieť, kam ich peniaze z nedeľnej zbierky idú. Pretože ak by súd nariadil cirkvi odškodniť obeť, ľudia by zistili, že peniaze, ktoré dávajú v nedeľných zbierkach, budú stále kryť tieto obete. A cirkev preto teraz s peniazmi od štátu nič nerieši. Potom by ale museli niečo robiť. Minimálne sa tváriť, že niečo riešia. Katolícka cirkev je založená na feudalizme. Biskup si môže robiť čo chce, a nikto mu nemôže do ničoho hovoriť. A štát mu to ešte platí. Štát môže za to, že vytvára nerovné podmienky pre postavenie mužov a žien v katolíckej cirkvi,“ dodal Rozek.

O zneužívaní v cirkvi sme informovali vo viacerých článkoch. Šokujúci prípad riešil na Slovensku aj bývalý cirkevný sudca.