Viceprezident Gazprombanky ušiel z Ruska a bojuje za Ukrajinu, účasť vo vojne berie ako pokánie. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

Vojna na Ukrajine trvá už skoro dva roky. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Moskva vyhlásila pátranie po bývalom viceprezidentovi Gazprombanky, ten zrejme bojuje vo vojne na strane Ukrajiny proti Rusku. Pátranie po Igorovi Volobujevovi vyhlásilo ruské ministerstvo vnútra, na zozname zahraničných agentov figuruje od októbra minulého roku, informuje denník Kommersant na svojej webovej stránke. Volobujev má byť stíhaný pre bližšie nespresnený trestný čin, Ruské ministerstvo vnútra však o jeho zaradení na zoznam zahraničných agentov tvrdí, že „vystupoval na podporu ukrajinského režimu, vyslovil sa proti špeciálnej vojenskej operácii a vstúpil do jednotky ukrajinských ozbrojených síl“. Podľa dávnejších informácií mal po vypuknití vojnovoého konfliktu ujsť na Ukrajinu a pridať sa k vojsku bojujúcemu proti Rusku. Podľa denníka Volobujev už v minulom roku na sociálnej sieti písal o svojej účasti v bojoch a pochválil sa aj vyznamenaniami, ktoré dostal. „Nemohol som už v Rusku vydržať,“ objasnil v rozhovore svoj odchod z Ruska a dodal, že by sa chcel očistiť od ruskej minulosti a že svoju účasť v bojoch berie ako pokánie.

Dvojica dievčat na okupovanom Kryme otrávila desiatky ruských vojakov. Informáciu priniesol idnes.cz na základe informácií agentúry Unian. Akcia dvoch dievčat, ktorú pred Vianocami podnikli na Rusmi okupovanom Kryme, je ospevovaná po celej Ukrajine. V decembri mali dievčatá navštíviť stanovište v okupovanom Simferopole. Ruským okupantom sa predstavili ako miestne obyvateľky, ktoré im chcú poďakovať, pričom im odovzdali fľaše vodky, syr, chlieb, klobásy a ryby. Po zjedení potravín a vypití alkoholu ale začali vojaci pociťovať následky otravy, občerstvenie malo obsahovať veľké množstvo arzénu a v jednej fľaši sa nachádzal aj strychnín. Otráviť sa malo spolu 46 vojakov. Agenti FSB dievčatá vypátrali, no strhla sa prestrelka a dievčatám sa podarilo ujsť. „Podozriví zo smrti 46 bojovníkov vzdorovali a, bohužiaľ, sa ich nepodarilo zadržať. Ukázalo sa, že boli dobre ozbrojení a pripravení. Navyše ich niekto zrejme pred našou návštevou varoval. Akonáhle ich špeciálne jednotky prišli zatknúť, spustili na nich paľbu z pištolí aj automatických zbraní,“ uviedla podľa ukrajinskej agentúry ruská FSB.

Ruská armáda útočí aj na obydlia civilistov. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Nemecká armáda načrtla zlomový „Deň X“, kedy by mohlo dôjsť k stretu Aliancie s Ruskom. Dokument, ktorý má k dispozícii denník Bild, približuje možný vývoj rusko-ukrajinskej vojny. Predpokladá vývoj, ak by Rusko spustilo ďalšiu mobilizáciu a odviedlo by nových 200-tisíc mužov, rozmiestnilo by ďalších 50-tisíc vojakov na západe Ruska a v Bielorusku a rozmiestnilo rakety stredného doletu do svojej enklávy Kaliningradu medzi Poľskom a Litvou. Tieto udalosti by podľa dokumentu viedli k mimoriadnemu zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN a rozmiestneniu vojakov NATO v Poľsku a v Pobaltí, na čo by Rusko pravdepodobne reagovalo ďalším posilnením svojej vojenskej prítomnosti v regióne. NATO by v Deň X povolalo 300-tisíc vojakov vrátane 30-tisíc nemeckých. Scenár končí 30 dní po Dni X, keď proti sebe stojí vyše pol milióna ruských a aliančných vojakov.

Život na Ukrajine musí ísť ďalej aj napriek vojne. Zdroj FOTO: UkraineWorld/Evgeniy Maloletka

Ruskú novinárku a bývalú kandidátku prezidentských volieb Jekaterinu Duncovovú zadržala polícia, keď sa vracala zo stretnutia organizačného štábu novej strany Úsvit, ktorú má v úmysle založiť, informovala Deutsche Welle. Policajná hliadka ju odviezla do centra na prevenciu drogových závislostí, kde sa podrobila testu na kontrolu prítomnosti omamných látok v krvi s negatívnym výsledkom. Následne ju prepustili. Duncovová na margo udalosti uviedla, že verí, že šlo o nedorozumenie a že sa len „ocitla v nesprávnom čase na nesprávnom mieste“, keď zastala na krajnici na mieste, kde díleri v skrýšach nechávajú drogy pre svojich klientov. Duncovová oznámila zámer kandidovať za prezidentku Ruskej federácie vlani, pričom hovorila o zastavení bojov na Ukrajine aj o prepustení politických väzňov. Volebná komisia však odmietla iniciatívu na jej podporu zaregistrovať, čím jej znemožnila začať kampaň.

Takto vyzerá budúcnosť vojny. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Británia uzavrela s Ukrajinou dohodu o bezpečnostnej spolupráci, informuje denník Ukrajinska pravda. Dohoda má platiť desať rokov s možnosťou predĺžiť jej platnosť, týkať sa má aj zdieľania spravodajských informácií, kybernetisckej bezpečnosti a spolupráce v obrannom priemysle. Britské záväzky majú platiť, kým Ukrajina nevstúpi do NATO. „Som na Ukrajine, aby som tlmočil jednoduchú správu. Naša podpora neochabne. Všetkým Ukrajincom, Británia je s vami, ako dlho to bude potrebné,“ napísal britský premiér Rishi Sunak na sociálnej sieti X. Po príchode do Kyjeva oznámil, že Británia navýši pomoc Ukrajine, ktorá už dva roky bojuje s ruskou okupáciou.

R. Sunak v Kyjeve. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Medvedev sa na Telegrame opäť vyhráža použitím jadrových zbraní. Ruský exprezident Dmitrij Medvedev vo svojen správe varuje Kyjev pred pokusmi o útoky západnými zbraňami s dlhším doletom na zariadenia na ruskom území, z ktorých Rusko odpaľuje rakety na Ukrajinu. Takéto útoky by podľa neho nemohli byť považované za sebaobranu, no boli by „priamym a zrejmým ospravedlnením použitia jadrových zbraní“. Nie je to prvýkrát, čo Medvedev hovorí o použití jadrových zbraní.