Nikita Slovák: Už teraz sa dá predpokladať, že s Orbánom vytvoríme dobrý tandem a bez hanby budeme žobrať o ruskú ropu a plyn

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Tak a je vymaľované, vláda bola vymenovaná. Jej zloženie predstihlo najhoršie sny, niet tam nikoho, kto by aspoň na prvý pohľad spĺňal akékoľvek kritériá na ministerskú funkciu. A nie, neviním z toho naivných, ale agresívnych ľudí voliacich z pomsty. Ani voličov SNS, aj keď ich pohnútky nedokážem pochopiť ani pri najväčšej námahe.  

Viním tých, ktorým sa nechcelo prísť k voľbám, všetkých tých, ktorí zabudli na smrť Janka Kuciaka. A tak tu máme náklad antivaxerov, rusofilov a šíriteľov konšpirácií priamo vo vláde.

Viním inteligentných ľudí, ktorí dali hlas strane OĽANO (po novom SLOVENSKO), to rovno mohli hlasovací lístok hodiť do kanála. Igor Matovič, neštandardný politik obklopený svojimi vernými, je diera v gumenom člne. Deväť percent hlasov odčerpal virtuóz politiky. Vyziapal si ich na mítingu Smeru, kde ho inzultoval Kaliňák s pohľadom, ktorý by mu závidel akýkoľvek obyvateľ drogového slumu v Kolumbii. Nebudem sa zaoberať jednotlivými postami, lebo je to vlastne jedno. Akurát bude každý týždeň cestovať viacej študentov do Brna. Masarykova univerzita zažíva už roky prílev slovenských študentov a je v podstate najväčšia slovenská univerzita. Ľudia, ktorí živia rodiny, štátni zamestnanci, tí všetci sa pridajú k vládnucej strane.

My nie sme žiadni hrdinovia ani buriči. Nie sme už ani tisícročné včely, tie boli aspoň pracovité. Nepotrebujeme sa mať dobre, stačí keď sa má sused zle. Začíname sa podobať Rusom, aspoň čo sa týka schopnosti racionálne uvažovať a rozoznať príčinu od následku. Nikto nevie dopredu predpovedať, čo sa bude diať, iba vieme, že opäť po socializme prichádza čas sluhov. A to sa samozrejme týka aj zahraničnej politiky. Už teraz sa dá predpokladať, že spolu s Viktorom Orbánom vytvoríme dobrý tandem, že sa v našich uliciach objavia ruské zástavy, že budeme bez hanby žobrať o ich ropu a plyn. Sociálne siete zaplavia hrdí objavitelia sprisahaní a tunelov na Ukrajine, odmietajúci solídnu novinársku prácu s menami autorov, nezávislými zdrojmi, redaktormi na mieste udalostí, jednoducho mainstream.

Ale aby som nekončil úplne beznádejne, pozrime sa na susedné Poľsko. Striasli sa po ôsmych rokoch nacionalistických a fanatických kresťanistických politikov a verím, že o štyri roky to bude najlepší príklad aj pre nás.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista