Za víťazstvo Ukrajiny bojuje jednotka, ktorú tvoria Rusi. Vojakom na fronte pomáhajú aj bojové roboty. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?

Zdroj FOTO: FB UkraineWorld

V ukrajinskej armáde vznikol prápor Sibír. Ide o novú jednotku zloženú z ruských občanov. V súčasnosti má 60 príslušníkov a funguje ako súčasť medzinárodnej légie pri ukrajinskej vojenskej rozviedke. Má ísť o dobrovoľníkov, ktorí prešli bezpečnostnými previerkami skôr, než podpísali zmluvu s ukrajinskou armádou. V prápore sú hlavne Jakuťania a Buriati, ktorí sa usilujú o nezávislosť od Moskvy. Podľa rozviedky žiadny z vojakov jednotky nebol zverbovaný spomedzi vojnových zajatcov.

Ukrajina začala sériovú výrobu bojového robota. Zariadenie Ratel S, ktoré vyvinuli, sa pohybuje po zemi maximálnou rýchlosťou 24 km/h s dojazdom šesť kilometrov. Bez dobíjania vydrží dve hodiny. Môže niesť napríklad aj protitankovú mínu. Pri zásahu cieľa vybuchne. Podobné pozemné bojové roboty vyvíjajú aj Rusi, nateraz sa o ich výrobe nezmienili.

Veterán po návrate z frontu domov k rodine. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Už druhý šéf ruského Lukoilu, ktorý je druhým najväčším producentom ropy v Rusku, zomrel behom niekoľkých mesiacov. Vladimir Nekrasov náhle zomrel vo veku 66 rokov, malo ho postihnúť akútne zlyhanie srdca. Jeho predchodca Ravil Maganov prišiel o život vlani v septembri po páde z okna nemocnice v Moskve. Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka zomrelo v krajine niekoľko ruských podnikateľov za nejasných okolností. Mnohí mali väzby na energetický sektor.

Aj takto to vyzerá na fronte. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Rusko verbuje do bojov na Ukrajine, koho sa dá a kde sa dá. Podľa denníka The Guardian sú v jeho hľadáčiku aj Srbi, ktorých je medzi zahraničnými doborovoľníkmi väčšina. Okrem toho nábor pre boje robí aj ďalšia ruská vojenská súkromná spoločnosť Redut, ktorá tiež verbuje pod zámienkou dobrovoľníctva, nie však len mužov, ale do bojov verbuje aj ženy. Ponúkajú im mesačný plat 220-tisíc rubľov (cca 2200 eur) a vysoké odškodné za zranenie. Redut funguje od roku 2008, kedy ju mal založiť bývalý agent KGB a ruský oligarcha Gennadij Timčenko

Dovoz pečiva zostávajúcim obyvateľom Avdijivky. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Ukrajinské úrady nariadili v Chersonskej oblasti nútenú evakuáciu rodín s deťmi z 23 osídlení. Dôvodom je nepretržité ostreľovanie ruskými silami. Viac než 800 detí plánujú previezť autobusmi a vlakmi do bezpečných oblastí na západe Ukrajiny. Úrady už evakuáciu nariadili aj v septembri, no keďže oblasť opustila len časť rodín s deťmi, v súčasnosti museli pristúpiť k ich nútenému premiestneniu.