Najdôležitejšie udalosti na Strednom východe v roku 2023. Viete, o ktoré išlo?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: puxabay.com

Izraelské zlyhanie 7. októbra

Zrejme najväčšia teroristická tragédia v celých dejinách štátu Izrael. Ukázalo sa, že židovský štát trestuhodne precenil elektronickú obranu, na ktorú sa nekriticky spoliehal. Doteraz bol zvyknutý na raketové útoky, proti ktorým sa dokázal brániť a bol schopný na ne viac-menej úspešne reagovať.

Tu však išlo o teoreticko-strategický omyl spočívajúci v presvedčení, že Hamas je relatívne umiernenejší ako napr. islamský džihád a že hlavné problémy sa kumulujú na Západnom brehu, nie v Pásme Gazy. Omyl stál 1 200 životov nevinných civilistov a únos okolo 150 rukojemníkov. Skutočnosť, že cca polovičku útočníkov z počtu asi 3 000 zabili ešte na izraelskom teritóriu, je slabou náplasťou. Najväčšou ranou sú rukojemníci, ktorí obmedzujú schopnosť Izraela zrovnať Gazu so zemou, keďže únoscovia si ich strážia ako svätý grál. Dobre vedia, aký tromf majú v rukách a dokázali tým rozdeliť izraelskú verejnú mienku.

Údaje o tom, že vodcovia Hamasu žijú v luxuse v zahraničí

Informácie o tom, že zosnovatelia teroristických útokov žijú v päťhviezdičkových hoteloch napr. v Katare a „stredné kádre“ zasa v relatívnom bezpečí tunelových systémov pod Gazou, zatiaľ čo „plebs“ bez obrany je vystavený izraelským odvetám, sú známe už dlho.

Traja hlavní najvyšší pohlavári Hamasu (údaje z New York Post) – Mussa Abú Marduk, Chálid Mašal a Izmael Hanía (podľa nejednotného prepisu do latinky) – vlastnia aj majetky v miliardách amerických dolárov a chránia ich vlády hostiteľských štátov, ktoré si ako podmienku normalizácie vzťahov s Izraelom a ukončenie jeho izolácie vytýčili ich imunitu.

Odkladanie protiofenzívy v Pásme Gazy a oneskorené metodické tempo 

Ukázalo sa, že Izrael nemal pripravený žiadny scenár pre podobnú situáciu a hrozba pre jeho rukojemníkov znamená odklad pre ohlasované zničenie Hamasu. Celá filozofia imigračnej politiky od založenia štátu bola postavená na argumentácii „vráťte sa domov, tu budete v bezpečí, tu vás ochránime“. Inde na svete budete ako Židia v permanentnom nebezpečí.

Izrael je teraz z rôznych svetových strán vystavený oportunistickému tlaku na uzavretie prímeria. Lenže „prímerie“ s Hamasom už uzavrel niekoľkokrát a nefungovalo. Navyše Hamas verejne deklaruje, že prímerie využije na prípravu ďalších útokov.

Spory v spojeneckých krajinách

S pribúdajúcimi obeťami na strane gazanských civilistov klesá aj podpora Izraela v politických kruhoch a vo verejnosti hlavných spojencov židovského štátu, najmä v USA, základným pilierom jeho obrany. Títo spojenci majú teraz ruky zviazané aj povinnosťou starať sa o obranu Ukrajiny.

V USA sa oživila debata o bývalom prezidentovi Barackovi Obamovi, ktorý sa nechal zvoliť za prezidenta ako veľký priateľ Izraela, ale na konci druhého volebného obdobia prešiel otvorene na protisionistické pozície. Mnohí dokonca spochybňujú jeho tvrdenie, že je kresťanom a považujú ho za moslima. To by znamenalo zlyhanie amerických spravodajských služieb v čase pred jeho zvolením.

Problémom Izraela teraz je, či sa môže spoľahnúť na Donalda Trumpa, ak by si ho na jeseň Američania opäť zvolili. Aj Trump začal kedysi ako veľký priateľ sionizmu, ale jeho názory na svetové dianie sú veľmi nekonzistentné.

V Spojenom kráľovstve v labouristickej strane sú protiizraelské hlasy tradične veľmi silné, Škótska národná strana otvorene podporuje Hamas a zamieňa obete a páchateľov. Postoj časti britských politických elít sa nápadne podobá na ústretový postoj k Hitlerovi pred letom 1939.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik