Podľa Putina nabrala špeciálna vojenská operácia pozitívny impulz. Rusko oznámilo aj veľké zmeny v ozbrojených silách

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram

Rusko a Bielorusko začali v pondelok ráno spoločné cvičenia vzdušných síl, čo vyvolalo obavy v Kyjeve a na západe, že Moskva by mohla využiť svojho spojenca na začatie novej pozemnej ofenzívy na UkrajinePodľa vyhlásenia zverejneného na telegramovom účte bieloruského ministerstva obrany jednotky ruských leteckých a vzdušných síl dorazili na letiská Bieloruska v nedeľu neskoro večer. Krátko po ôsmej hodine ráno miestneho času ministerstvo oznámilo, že plánované úlohy bojového výcviku sa začali.

Prezident Vladimir Putin pre ruskú štátnu televíziu povedal, že to, čo nazýva „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine, nabralo pozitívny impulz. „Dynamika je pozitívna,“ povedal pre Rossiya 1 a dodal: „Všetko sa vyvíja v rámci plánu ministerstva obrany a generálneho štábu.“

Generálny tajomník NATO uviedol, že Ukrajina môže čoskoro očakávať ďalšie dodávky ťažkých zbraní zo západných krajín. „Nedávne prísľuby týkajúce sa ťažkej bojovej techniky sú dôležité – a v blízkej budúcnosti očakávam viac,“ povedal Jens Stoltenberg pre nemecký denník Handelsblatt.

Zdroj FOTO: Telegram

Viac ako 7 000 civilistov bolo zabitých na Ukrajine, odkedy Rusko vlani vo februári napadlo svojho suseda, uviedol v pondelok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Úrad OSN pre práva ďalej uviedol, že potvrdil 7 031 mŕtvych civilistov, ale verí, že skutočné počty obetí sú „podstatne vyššie“ vzhľadom na očakávané potvrdenie mnohých správ a nedostupnosť oblastí, kde prebiehajú intenzívne boje.

Rusko oznámilo, že v rokoch 2023 až 2026 urobí „veľké zmeny“ vo svojich ozbrojených silách, pričom sľúbilo, že po mesiacoch neúspechov na bojisku na Ukrajine otrasie svoju vojenskú štruktúru. Okrem administratívnych reforiem ministerstvo obrany uviedlo, že posilní bojové schopnosti svojich námorných, leteckých a strategických raketových síl. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že zmeny si vyžiadala „vojna zástupcov“, ktorú na Ukrajine vedie západ. 

Rusko a Ukrajina pracujú na veľkej dohode o výmene väzňov, ktorá bude zahŕňať celkovo tisíc ľudí, uviedol v pondelok turecký ombudsman Seref Malkoc. Ruská komisárka pre ľudské práva Tatyana Moskalková a jej ukrajinský náprotivok Dmytro Lubinets sa minulý týždeň stretli na okraji medzinárodnej konferencie ombudsmana v Ankare.

Zdroj FOTO: Telegram

Srbský prezident vyzval Rusko, aby zastavilo nábor Srbov, ktorých vyzávajú, aby bojovali po boku žoldnierskej skupiny Wagnerovcov na Ukrajine. Aleksandar Vučić kritizoval ruské webové stránky a skupiny sociálnych médií za zverejňovanie reklám v srbskom jazyku, v ktorých ruská súkromná skupina žoldnierov vyzýva dobrovoľníkov, aby sa pridali do jej radov. Poprel tiež správy, že Wagnerova skupina bola prítomná v Srbsku, kde prokremeľské a ultranacionalistické organizácie podporovali inváziu na Ukrajinu.

Najmenej 14 ľudí vrátane ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského, ďalších vysokých predstaviteľov a jedného dieťaťa zahynuli po tom, čo sa ich helikoptéra zrútila na materskú školu neďaleko Kyjeva. Po náraze vrtuľníka na strechu budovy bolo medzi zranenými aj niekoľko detí v škole Brovary na predmestí hlavného mesta. Úradníci neposkytli bezprostredné informácie o príčine havárie.

Bulharsko pomohlo Ukrajine prežiť nápor Ruska tým, že jej tajne dodalo veľké množstvo zúfalo potrebnej nafty a munície. Bývalý bulharský premiér Kiril Petkov a minister financií Assen Vassilev uviedli, že ich krajina (jeden z najchudobnejších členov EÚ a dlho vnímaná ako promoskovská) poskytla 30 % munície sovietskeho kalibru, ktorú ukrajinská armáda potrebovala počas kľúčového trojmesačného obdobia minulého roka, a niekedy aj 40 % nafty.

Zdroj FOTO: Telegram

Dmitrij Medvedev, dlhoročný spojenec Vladimíra Putina, varoval pred jadrovou eskaláciou, ak bude Rusko na Ukrajine porazené. Zároveň povedal, že západní politici „opakovali ako mantru: „Na dosiahnutie mieru musí Rusko prehrať“, ale podľa neho „to nikomu z nich nikdy nenapadne vyvodiť z toho nasledujúci elementárny záver: strata jadrovej veľmoci v konvenčnej vojne môže vyvolať vypuknutie jadrovej vojny“. Peskov neskôr uviedol, že komentáre podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruska sú plne v súlade s ruskou jadrovou doktrínou.

Krajiny EÚ údajne pracujú na desiatom kole sankcií súvisiacich s Ruskom. Ďalší balík sankcií by mal vstúpiť do platnosti v okolí „výročia“ ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára, povedal agentúre Reuters jeden z diplomatov. Predstavitelia EÚ tiež žiadajú od ministrov schválenie siedmej tranže vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 500 miliónov eur.

Talianske úrady pátrajú po ruskom oligarchovi po tom, ako z prístavu na Sardínii záhadne zmizli dve jeho luxusné jachty, ktoré boli zabavené na základe sankcií EÚ. Jachty patriace Dmitrijovi Mazepinovi, miliardárovi a vlastníkovi spoločnosti na výrobu minerálnych hnojív, sa minulé leto stratili zo sardínskeho prístavu Olbia niekoľko týždňov po sebe.