Príbehy o indiánskom náčelníkovi vymyslel vo väzení. Karl May bol v detstve slepý, v dospelosti trpel poruchou identity

Karl May ako Old Shutterhand v roku 1896. Zdroj FOTO: FB MTBAS

Na jeho knihách vyrástli celé generácie. Karl May bol nemecký spisovateľ dobrodružných románov a poviedok z exotických krajín. Preslávil sa najmä príbehmi o náčelníkovi Winnetuovi a Old Shatterhandovi, ktoré vymyslel vo väzení.

Karl Friedrich May sa narodil 25. februára 1842 v nemeckom Hohenstein-Ernstthale do rodiny chudobného tkáča ako piate dieťa zo štrnástich. Jeho rodičia museli venovať celý svoj čas na zháňanie obživy pre početnú rodinu, čo bolo veľmi náročné, preto deti vychovávala babička. Karlove detstvo bolo celé poznačené biedou. Pravdepodobne vplyvom podvýživy a nedostatku vitamínov A a D, ale aj vplyvom zlých hygienických pomerov trpel krivicou a zrakovou poruchou. Až do piatich rokov nevidel, nakoľko nevedel otvoriť oči. Až v piatich rokoch sa podarilo lekárom zrak mu prinavrátiť.

Svoje príbehy publikoval najskôr v časopisoch. Zdroj FOTO: FB M. R.

Začal chodiť do školy a v nej vynikať, pod prísnym dohľadom otca musel tvrdo študovať. Čítal a prepisoval všetky knihy, ktoré sa v dome nachádzali, učil sa latinsky, anglicky, francúzsky a tiež hrať na klavír, husle a organ. Pre obrovský nápor sa dokonca pokúsil o útek z domu. Napokon v štrnástich rokoch školu úspešne ukončil a nastúpil do učiteľského seminára, ktorý vyštudoval a stal sa z neho učiteľ. Viackrát bol pre drobné priestupky (napríklad, že ukradol utireku alebo cigaretovú špičku) odsúdený na niekoľko rokov väzenia. Práve tam objavil čaro knižnice, ktorá mu poskytla veľa cenných informácií. Takto ešte vo väzení vznikli jeho príbehy z ciest do exotiky, ktoré posielal do rôznych časopisov pod pseudonymom. 

Za pomerne krátku dobu mu veľkú popularitu doma aj v zahraničí priniesli cestopisné romány písané ako zážitky nemeckého cestovateľa Old Shatterhanda (v Oriente známeho ako Kara ben Nemsí). Hoci tvrdil, že on sám je hrdinom svojich románov a všetky opisované cesty sú autentické, pravdou bolo, že jeho opisy amerického západu boli len výplodom jeho fantázie. Keď sa v roku 1899 vybral na svoju prvú zdokladovanú cestu do Orientu, kde navštívil dejisko svojich príbehov, bola to preńho ťažká konfrontácia so skutočnosťou, ktorá sa diametrálne líšia od toho, čo sám opisoval vo svojich dielach.

So svojou ženou Klárou v roku 1904. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Medzi jeho najznámejšie diela patrí Winnetou, Old Surehand, Poklad na Striebornom jazere, Petrolejový princ, Cez divý Kurdistan, V tieni Padišacha. Podľa jeho románov bolo natočených veľa filmov so známymi hercami, napr. Pierre Brice akon Winnetou, Lex Barker ako Old Shatterhand, Terence Hill a iní.

V roku 1880 sa prvýkrát oženil s Emmou Linou Pollmerovou, druhýkrát si vzal Kláru Plohnovú. V náročných životných situáciách sa viackrát zrútil, čo uňho vyvolalo prepuknutie choroby dnes známej ako disociatívna porucha osobnosti. Zomrel v roku 1912 vo veku 70 rokov zrejme na následky zápalu pľúc a otravy (toxikologické analýzy jeho pozostatkov preukázali vysokú koncentráciu olova a kadmia, ťažké kový mali pochádzať z olovených vodovodných trubiek).