Všetko sa to začalo veľkým štrajkom krajčírok. Bojovali proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Medzinárodný deň žien pripadá každoročne na 8. marec. Je to medzinárodne uznávaný sviatok stanovený Organizáciou Spojených národov k výročiu štrajku, ktorého sa zúčastnilo až 40-tisíc newyorských krajčírok v roku 1908. Ženy vyšli do ulíc, aby bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Demonštrácie žien na konci zimy, tradične v nedeľu, sa najskôr odohrávali v USA. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910 v Kodani presadila Nemka Clara Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu. Dátum 8. marec sa ustálil až po 2. svetovej vojne.

Plagát ku MDŽ 8. marca 1914. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý Medzinárodný deň žien konal už v roku 1911. V roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade bol v roku 1917 pevne ustanovený na 8. marec. Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

V Československu sa prvý sviatok MDŽ konal v roku 1921, o rok neskôr nadobudol masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol tento sviatok zrušený a po roku 1945 znovu obnovený. Hoci od roku 1990 nie je na našom území sviatkom oficiálnym, v mnohých rodinách sa oslavuje dodnes. V tento deň si pripomíname boj za práva žien, rovnoprávnosť, odstránenie diskriminácie a lepšie pracovné podmienky pre ženy. Podľa OSN by však tento deň mal byť aj oslavou všetkých ženských úspechov bez ohľadu na ich etnické, národnostné, jazykové, kultúrne, politické a ekonomické rozdiely.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1348: Karol IV. založil Nové Město pražské
  • 1618: J. Kepler objavil tretí zákon nebeských telies
  • 1702: Anna Startová, sestra bezdetnej anglickej kráľovnej Márie II., sa stala kráľovnou Anglicka, Škótska a Írska
  • 1861: v Budíne vyšlo prvé číslo humoristického časopisu Černokňažník. Jeho vydavateľom bol Viliam Pauliny-Tóth
  • 1868: bratislavskí mešťania založili Okrášľovací spolok, prvé dobrovoľné združenie v Uhorsku so zameraním na životné prostredie
  • 1917: v Rusku vypukla Februárová revolúcia
  • 1945: bombardéry 15- leteckej armády USA zaútočili na Komárno
  • 1950: Sovietsky zväz vyhlásil, že vyvinul jadrovú bombu
  • 2001: štart misie STS-102 raketoplánu Discovery
  • 2014: zmiznutie letu Malaysia Airlines 370 s 239 ľuďmi na palube