Vojna v Izraeli: Išlo o všetko, nič sa nazachránilo, pomsta bude starozákonná

Protesty. Zdroj FOTO: pixabay.com

Stalo sa to v sobotu ráno, keď izraelskí policajti ešte spali. Vojakov, ktorí by mali brániť hranicu s arabským pološtátom s iránskou podporou, ktorý sa skrýva pod názvom Pásmo Gazy, tam v pohotovosti veľa nebolo. A ak áno, tak asi spali tiež.

Ozbrojenci z arabskej enklávy Gaza sa vrútili do židovského štátu, pozabíjali všetko živé a po cestách a naspäť si so sebou odvliekli zatiaľ ešte rukojemníkov, ktorých nestačili povraždiť. Asi desiatky a zrejme oveľa viac. S touto kartou budú teraz obchodovať. Palestínski Arabi sa v každom prípade vyznamenali. Dokázali preraziť cez ohradu, ktorá doteraz bránila zúfalým a často agresívnym Arabom z „pásma“ utiecť do Izraela. Iba tam sa dá. Egypt svojich najbližších príbuzných prijímať nebude, nemá s nimi práve najlepšie skúsenosti. A tretí palestínsky štát (po „Západnom brehu a Pásme Gazy“), kráľovstvo Jordánsko, o palestínskych Arabov zo sporných území tiež neprejavuje mimoriadny záujem. Chutí im malý Izrael.

Prečo to v arabskom svete vrie

Arabský svet má svoju organizáciu, ktorá združuje po arabsky hovoriace národy, aspoň vraj väčšinovo. Krajín v tomto spolku – Liga arabských štátov – je zastúpených dosť, vyše dvadsať. A potom ešte pol (tá polovica, to je Palestínska autonómia s hlavným mestom na kedysi židovských územiach v Ramaláhu). Problém arabského sveta spočíva v tom, že nielenže tieto štáty sú krehko stabilné, ale v niektorých prebiehajú drsné občianske vojny – Somálsko, Líbya, Sudán, Sýria, Jemen. Egypt sa vyhýba tejto pliage vďaka tvrdému dupotaniu vojenských čižiem, palestínske Jordánsko čaká na židovskú korisť. Libanon vykrvácal dosť, Arabi z Pásma Gazy nenávidia Arabov zo „Západného brehu“ a tí zo Západného brehu, pod vládou Fatahu, sa teraz radujú, že ich bratia v zbrani napadli Izrael. Dúfajú, že Židia odstránia vládu Hamasu a oni sa v „pásme“ vrátia k dotáciám, ktoré tam prúdia aj z našej štedrej Európskej únie. Je to zvláštne, keďže unisono (ako EÚ) tvrdíme, že tam vládnu teroristi a útok na Izrael sme odsúdili.

Arabi v Pásme Gazy však majú problémy sami so sebou. Mimochodom, už takmer dvadsať rokov nebola ich vrchnosť (hnutie Hamas) ochotná spýtať sa ich v alternatívnych voľbách, odvtedy vlastne už v žiadnych, koho chcú mať na čele samosprávy. Len tam veselo vydávajú Protokoly židovských mudrcov (inak satirický výtvor jedného francúzskeho právnika) prevzatých po mnohých mutáciách cárskou „ochrankou“, predchodkyňou rusko-sovietskej KGB a československej ŠtB. Tieto protokoly dnes tvoria právny rámec hnutia Hamas, jej chartu. Židia môžu za všetko, za nepodarené stvorenie človeka, za potopu sveta, za vysychanie Aralského jazera, za Francúzsku aj tú boľševickú revolúciu. S takou mentálnou výbavou sa Iránom podzbudovaní nešťastníci z Pásma Gazy vrhli na Izrael. A podobne ako Rusi na Ukrajine znásilňovali ženy, zabíjali, zabíjali a unášali všetko, čo ostalo nažive.

Pomsta nebude sladká

Po „samopaši“ arabských Gazanov, ich iránskych a iných sponzorov, po ich radosti z pocitu, že po tisícke rokov opäť začínajú dobíjať Európu a konečne sa im po slávnej Krištáľovej noci v nacistickom Nemecku a sovietskom Rusku podarilo zapáliť niekoľko synagóg, príde asi odveta. My v EÚ ju samozrejme odsúdime, veď ide o civilistov. „Už dosť!“ bude sa kričať, chceme umiernenosť. Ale myslím si, že Židom nič iné ako krutá odozva neostane.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik