Na Ukrajine prebiehajú čistky vo vysokých pozíciách a Severná Kórea „bude stáť v rovnakej priekope“ ako Rusko. Čo priniesol vojnový týždeň?

Zdroj FOTO: Telegram

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas pondelkovej návštevy Juhoafrickej republiky povedal, že Ukrajina odmieta mierové rozhovory a čím dlhšie to bude pokračovať, tým ťažšie sa bude konflikt riešiť. Lavrov sa stretol s ministrom zahraničných vecí Juhoafrickej republiky Naledim Pandorom počas cesty, ktorú niektoré opozičné strany a malá ukrajinská komunita v Južnej Afrike odsúdili ako necitlivé. Juhoafrická armáda má na svojom východnom pobreží v dňoch 17. až 27. februára usporiadať spoločné vojenské cvičenie s Ruskom a Čínou.

Veliteľ nórskej armády odhaduje, že v priebehu konfliktu bolo zabitých alebo zranených 180-tisíc ruských vojakov, zatiaľ čo počet Ukrajincov je 100-tisíc vojenských obetí a 30-tisíc mŕtvych civilistov. Nórsky šéf obrany uviedol čísla v rozhovore pre TV2 bez toho, aby spresnil, ako boli vypočítané. Údaje nie je možné nezávisle overiť.

Na Ukrajine od soboty opustilo svoje posty pätnásť vysokých predstaviteľov, z ktorých šiesti boli obvinení z korupcie zo strany novinárov a ukrajinských protikorupčných úradov. Zástupca vedúceho ukrajinského prezidentského úradu v utorok povedal, že v pondelok požiadal prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ho v rámci vlny rezignácií a odvolaní vlády zbavil funkcie. Odvolaných je aj päť regionálnych guvernérov.

Zdroj FOTO: Telegram

A. Medvedeva, bývalého veliteľa ruskej žoldnierskej skupiny Wagner, ktorý nedávno utiekol do Nórska, zadržala polícia.

Európsky súd pre ľudské práva v stredu uviedol, že prípad podaný Holandskom proti Rusku v súvislosti so zostrelením osobného letu MH17 v júli 2014 je prípustný. „Súd okrem iného zistil, že oblasti na východe Ukrajiny v rukách separatistov boli od 11. mája 2014 a najmenej do 26. januára 2022 pod jurisdikciou Ruskej federácie,“ uviedol súd vo svojom rozhodnutí. Prípad teraz prejde do štádia skutkovej podstaty, pričom sa očakáva, že potrvá ešte jeden až dva roky, kým bude vydané konečné rozhodnutie.

Najstaršia ruská organizácia na ochranu ľudských práv, Moskovská helsinská skupina, bola v stredu zlikvidovaná po tom, keď moskovský súd rozhodol, že nemá správnu registráciu. Ruské ministerstvo spravodlivosti proti nej v decembri podalo žalobu s odôvodnením, že skupina bola zaregistrovaná len na obranu ľudských práv v Moskve, avšak nie v iných častiach krajiny – čo je argument, ktorý skupina označila za nezmyselný.

Zdroj FOTO: Telegram

Nemecko v stredu potvrdilo, že dá k dispozícii 14 tankov Leopard 2A6 pre ukrajinské vojnové úsilie. Kancelár Olaf Scholz tiež povedal, že jeho vláda plánuje poslať Ukrajine ďalšiu vojenskú podporu okrem tankov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutie privítal a povedal, že je Scholzovi „úprimne vďačný“ .

Poľsko pošle na Ukrajinu ďalších 60 tankov k 14 nemeckým tankom Leopard 2, uviedol bývalý premiér. Mateusz Morawiecki pre CTV News povedal: „Sme pripravení poslať 60 našich modernizovaných tankov, 30 z nich PT-91.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že Moskva považuje vyslanie tankov na Ukrajinu za „priamu účasť na konflikte“. Novinárom dodalal: „Z európskych hlavných miest a z Washingtonu neustále prichádzajú vyhlásenia, že „vyslanie rôznych zbraňových systémov vrátane tankov na Ukrajinu v žiadnom prípade neznamená zapojenie týchto krajín alebo NATO do nepriateľských akcií, ktoré na Ukrajine prebiehajú.“ Tieto tvrdenia kategoricky odmietame. V Moskve všetko, čo robí aliancia aj hlavné mestá, ktoré som spomínal, vnímajú ako priame zapojenie do konfliktu.“

Zdroj FOTO: Telegram

Maďarsko bude vetovať akékoľvek sankcie Európskej únie voči Rusku, ktoré sa týkajú jadrovej energetiky, povedal v piatok pre štátny rozhlas premiér Viktor Orbán. Ukrajina vyzvala 27 členov EÚ, aby zahrnula ruskú štátnu jadrovú energetickú spoločnosť Rosatom do sankcií, ale Maďarsko, ktoré má v Rusku postavenú jadrovú elektráreň, ktorú plánuje rozšíriť o Rosatom, to zablokovalo. Agentúra Reuters uvádza, že Orbán v rozhovore zopakoval, že sankcie na jadrovú energiu „samozrejme musia byť vetované“. „Nedovolíme, aby sa plán na zahrnutie jadrovej energie do sankcií realizoval,“ povedal maďarský premiér a dodal: „Toto neprichádza do úvahy.“

Severná Kórea v sobotu odsúdila prísľuby USA o bojových tankoch a tvrdila, že Washington „ďalej prekračuje červenú čiaru“. Sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una – Kim Jo-jong – to uviedla vo vyhlásení. Severná Kórea podľa nej „bude stáť v rovnakej priekope“ ako Rusko proti Spojeným štátom.

Volodymyr Zelenskyj v sobotu zdvojnásobil svoje úsilie zastaviť účasť ruských športovcov na olympijských hrách v roku 2024 a povedal, že ak im bude dovolené súťažiť, pokúsia sa ospravedlniť vojnu proti Ukrajine. Podľa neho Ukrajina spustí medzinárodnú kampaň, aby sa Rusko nezúčastnilo letných hier, ktoré sa budú konať v Paríži. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová v piatok uviedla, že akýkoľvek pokus vytlačiť Moskvu z medzinárodného športu kvôli tomu, čo sa nazýva špeciálna vojenská operácia na Ukrajine, je „odsúdený na neúspech“.