Rok od tragickej smrti piatich študentov. O pár dní súd rozhodne o osude Dedečka, ktorý šoféroval opitý

Zdroj FOTO: Polícia SR

Uplynul rok odo dňa, kedy sa päť študentov na internát už nikdy nevrátilo. Zabilo ich auto Dušana Dedečka, ktoré šoféroval opitý.

V prvé výročie od tragédie si pamiatku obetí prišla na miesto tragédie uctiť aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Aj dnes som s myšlienkami pri rodinách a priateľoch obetí a zdieľam s nimi smútok, ktorý zasiahol do ich životov. O to väčší, že zomreli zbytočne, v dôsledku neodpustiteľnej nezodpovednosti jedného človeka. Pri symbolickom pamätníku som dnes položila kyticu kvetov a zapálila sviečku,“ napísala na sociálnej sieti.

Broňa, Natália, Saša, Marek, Richard. Mená študentov, ktorí zomreli na ulici Zochova v Bratislave po tom, čo ich opitý Dušan Dedeček zrazil autom. Čakali len na autobus, išli na internát. „Šiel veľmi rýchlo, tam je to auto úplne hore. Tam je plno ľudí, čo stálo na zastávke. Ďalší, že nemajú nohy vraj,“ opisoval v tragickú noc svedok.

Zdroj FOTO: Polícia SR

Sedem ľudí skončilo v nemocnici. Vodič mal v krvi dve promile alkoholu, vedľa neho sedel syn

Po Staromestskej ulici letel rýchlosťou 140 km/h, na zastávku vpálil rýchlosťou 120 km/h. Keby len chvíľu predtým neodišiel zo zastávky plný autobus, obetí by bolo zrejme viac – auto Dušana Dedečka bralo všetko, čo mu stálo v ceste.

Vtedy 60-ročného šoféra obžalovali zo všeobecného ohrozenia. Aj keď mu hrozilo najprv 25 rokov za mrežami, pred súdom sa ku skutku priznal a vyhlásil, že je vinný. Odchádzal tak s 15-ročným trestom. „Ja som si nezaslúžil život. A uvedomujem si, že žiadne slová a žiadne činy nedokážu zmieriť vašu bolesť. Chcem a budem vás po zvyšok života prosiť o odpustenie, aj keď to nejde odpustiť,“ povedal na súde smerom k rodinám pozostalým.

Zdroj FOTO: FB/Zuzana Čaputová

„15 rokov za zabitie 5 detí? A ešte do takej skupiny, kde si môže chodiť, kam chce? Návštevy bude mať? Naše deti ležia v hrobe a on dostane 15 rokov? Prokurátora vyzývam na odvolanie,“ reagoval vtedy rozhorčene otec jednej z obetí.

„Nedá sa pri tejto príležitosti znova nepripomenúť, že alkohol pri jazde autom nemá miesto, pretože v rukách nezodpovedného človeka sa auto stáva nebezpečnou zbraňou. Myslime na to, rozhodujme a správajme sa zodpovedne, aby sme ďalším fatálnym tragédiám predišli,“ doplnila prezidentka Čaputová.

Ako rozhodne odvolací súd, bude známe už na ďalší týždeň.