Ľudia z LGBT komunity a ľudoví liečitelia v Čečensku miznú bez stopy. „Mäsiar“ Kadyrov ich posiela tam, skadiaľ niet návratu

Život v uliciach Čečenska. Zdroj FOTO: Archív red

Ešte začiatkom roka sa objavili na sociálnych sieťach fotografie a video, ktoré ukazovali dve ženy a dvoch mužov, ako užijú neznámu látku a následne majú medzi sebou sex. Zábery sa dostali do rúk vedenia Čečenska. Na ich príkaz polícia okamžite týchto mužov i ženy z videa zadržala. Jedna žena bola prepustená po tom, ako sa zistilo, že nie je Čečenka, zvyšných troch už nikto od zadržania v polovici apríla nevidel.

Tlačové oddelenie ministerstva vnútra Čečenska odmietlo informáciu o zmiznutí ľudí komentovať s tým, že to nie je pravda. Ako ale zistili novinári, všetci traja z videa mali byť pochovaní na cintoríne v obci Dyshne-Vedeno, kam ich doviezli v sanitke sprevádzanej policajným autom.

Obec sa nachádza asi 60 kilometrov na juh od hlavného mesta Groznyj. Novinárom informácie potvrdili aj miestni obyvatelia, ktorí si všimli tri nové, neoznačené hroby na miestnom cintoríne, ktoré obyvateľom ich obce nepatria. Navyše anonymne potvrdil novinárom tieto informácie aj jeden z policajtov.

Mučia a zabíjajú tých, ktorí hlave štátu nevyhovujú životným štýlom

V Čečensku sa mimosúdne mučenie a popravy praktizujú nielen voči kritikom režimu, ale aj voči ľuďom, ktorí vedú životný štýl, ktorý hlava štátu, 45-ročný Ramzan Kadyrov, a jeho režim neakceptuje. Predovšetkým voči ľuďom z LGBT komunity. Prvými, ktorí otvorene hovorili o prenasledovaní kvôli sexuálnej orientácii v Čečensku, boli Amin Džabrailov a Maxim Lapunov. Obaja boli zatknutí a nejaký čas strávili v celách v rôznych väzniciach, kde ich mali biť, mučiť elektrickými šokmi a žiadať, aby uviedli ďalších členov LGBT komunity.

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenskej republiky. Zdroj FOTO: Twitter

Neskôr sa ukázalo, že nielen muži, ale aj ženy sú v Čečensku prenasledované pre svoju orientáciu. Žena, ktorá utiekla po bitkách v rodine a nútenej “liečbe” bisexuality, potvrdila praktiky Čečenska voči ľuďom tejto komunity.

Vo februári boli tiež dvaja obyvatelia čečenskej dediny verejne napomenutí za to, že kontaktovali ľudového liečiteľa. Následne ich tiež zadržali bezpečnostné zložky.

V roku 2020 bol zverejnený aj dokument o prenasledovaní homosexuálov “Vitajte v Čečensku”. Na špeciálne koncetračné tábory a stovky zmiznutých ľudí z komunity LGBT upozornili aj ruské noviny Novaya Gazeta. Na ich informácie reagoval prezident Kadyrov takto: “Nemôžete zatýkať a utláčať ľudí, ktorí neexistujú. Keby v Čečensku boli homosexuáli, štátne orgány by nemuseli robiť nič. Rodiny týchto ľudí by ich poslali na miesta, z ktorých niet návratu.”

Treba pripomenúť, že podľa nahrávok, ktorými disponujú tajné služby, mal o plánovanom útoku Putina na Ukrajinu vedieť len Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska. Ten je známy aj pod prezývkami “mäsiar” či “Putinov kamarát”. K vedeniu krajiny sa dostal po smrti jeho otca, ktorý bol teroristami zavraždený na moskovskom futbalovom štadióne. Aktuálne pôsobí čečenská armáda na Ukrajine po boku ruskej. Kadyrov nedávno vyhlásil, že je pripravený zaútočiť aj na Poľsko.