Legenda, ktorá bojovala nielen v ringu, ale aj s Parkinsonom. Ali inšpiroval mnohých, aby si vybojovali slávu a bohatstvo

Legenda boxu Muhammad Ali. Zdroj FOTO: FB MA

Je to už šesť rokov, čo 3. júna legendárny boxer s prezývkou „šampión ľudí“ poslednýkrát vydýchol. Najslávnejší americký moslim, olympijský víťaz, trojnásobný majster sveta v superťažkej váhe Muhammad Ali svojim životom inšpiroval mnohých, no najmä Afroameričanov, aby vykročili z tieňa otroctva a išli si pre svoju slávu. „Plachtiť ako motýľ, bodať ako včela. Ruky nemôžu zachytiť to, čo oči nevidia,“ vravel o vlastnej taktike šampión Ali.

Legendárny americký boxer sa narodil ako Cassius Marcellus Clay (meno dostal po svojom otcovi, ktorý ho zase získal po abolicionistovi 19 storočia Cassiovi Clayovi) v roku 1942 v americkom Louisville do jednoduchej rodiny. Jeho otec bol maliar, mama pracovala ako upratovačka v domácnostiach. Keď mal dvanásť rokov, policajt a trenér Joe E. Martin ho priviedol k boxu. V roku 1954 prvýkrát vstúpil do amatérskeho ringu, v rámci ktorého v roku 1960 na olympijských hrách v Ríme získal zlatú medailu v poloťažkej hmotnostnej kategórii.

O štyri roky neskôr ovládol superťažkú váhu medzi profesionálmi, keď knokautoval Sonnyho Listona. Zo záberu skláňajúceho sa Aliho nad Listonom sa stala ikonická fotografia dejín športu. Po získaní titulu konvertoval na islam a zmenil si meno na Muhammad Ali. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že Cassius Clay znelo ako meno pre otroka.

Muhammad Ali v auguste 1973. Zdroj FOTO: FB MA

Keď odmietol narukovať do Vietnamu, prinieslo mu to dlhotrvajúce súdne spory, ale aj odobratie titulov a dištanc, ktorý trval tri a pol roka až do októbra 1970. Po jeho skončení však bol pripravený vyhrať nad Oscarom Bonavenom, Joeom Frazierom aj obávaným Georgeom Foremanom.

Mal 39 rokov a na konte mal 56 víťazstiev a 5 prehier, keď sa svoju boxerskú kariéru rozhodol ukončiť. Krátko na to mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

V 39 rokoch mal na konte 56 víťazstiev. Zdroj FOTO: FB MA

V roku 1999 získal Ali ocenenie Športovec storočia a v roku 2012 dostal kráľovskú korunu, ktorá ho označuje za „kráľa boxu“.

O azda najznámejšom boxerovi v dejinách nakrútil režisér Michael Mann v roku 2001 film s názvom Ali, v ktorom slávneho boxera stvárnil herec Will Smith. V roku 2015 vydal Ali autobiografickú knihu s názvom Muhammad Ali: His Life and Times. Ali bol štyrikrát ženatý, má sedem dcér a dvoch synov. Jeho dcéra Laila Ali pokračuje v jeho šľapajach a venuje sa ženskému boxu.