Rozpačité premeny Nemecka smerom k Ukrajine. Od tichej neutrality k ozbrojenej podpore

Berlín. Zdroj FOTO: pixabay.com

Vládnuci sociálni demokrati (SPD) pomaly menia svoju politiku voči Ukrajine. Za váhavosť v tejto oblasti zožala SPD kritiku zo strany unionistov (CDU-CSU), ale aj Strany zelených. K zmene bezpečnostno-politického smerovania hlavnej vládnej strany nepochybne prispeli nedávne voľby do parlamentov v Šlesvicku-Holštýnsku a v Severnom Porýnsku-Vestfálsku.

V oboch týchto spolkových krajinách zvíťazila CDU. Treba pripomenúť, že v druhej menovanej spolkovej krajine žije každý štvrtý Nemec.

Sociálni demokrati pod paľbou v Bundestagu

Kto občas sleduje nemecké televízne stanice a nájde si čas na debaty v parlamente, nemôže ostať neprekvapený vášnivosťou debát o východnom susedovi Slovenska. Tradične sa od počiatku vojny v marci 2022 za silnú podporu Ukrajiny stavali nielen unionisti, ale vehementne aj Strana zelených (Bündnis 90), ktorá je v Bundestagu zastúpená 118 poslancami z celkového počtu 736 a tvorí tretiu najsilnejšiu frakciu.

Zo zelených, ktorí v minulosti v zahraničnej politike zastávali skôr ľavicové postoje, sa stali v otázke Ukrajiny doslovne vojnoví štváči. Takmer štítivo sa odvrátili od svojich pacifistických koreňov. Naopak, od marca 2022 predstavujú najhorlivejších podporovateľov dodávok nemeckej ťažkej vojenskej techniky na Ukrajinu a nepochybne prispeli levím podielom k zmene politiky sociálnych demokratov.

SPD, jednoznačne aj vďaka nečakanému odporu ukrajinskej armády voči ruským ofenzívam, nakoniec otočili a opakovane podporila zásielky ťažkých zbraní pre Kyjev. Nemecký kancelár Olaf Scholz 1. júna v parlamente vývozy špecifikoval, aj keď tým nepotešil elektorát SPD, ktorý je v tomto smere rozdelený na dve polovice – jedni sú za vojenskú podporu, druhí proti nej.

Čo nemecká vláda Ukrajincom záväzne prisľúbila


Nemecko dodá Ukrajine protiletecký systém Iris-T, čo je momentálne najmodernejší systém, akým Nemci disponujú. „Tým Ukrajine umožníme, aby pred ruskými leteckými útokmi chránili každé veľké mesto,“ uviedol Scholz. Ďalej má Nemecko Ukrajine poslať špičkové typy radaru, ktoré môžu identifikovať nepriateľské rakety a pozície delostrelectva. Ako uvádza denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, v rámci vojenskej podpory Nemci vraj Ukrajincom už dodali 15 miliónov kusov munície a 100 000 ručných granátov. To síce nie sú až také ohromujúce čísla, ale nemecký kancelár v parlamentnej diskusii uviedol, že Spolková republika nahradí Čechom dvadsať bojových tankov, ktoré Praha uvoľnila pre Ukrajincov a už im ich aj dodala. Súčasne v týchto dňoch začalo prebiehať školenie ukrajinských vojakov na protilietadlových tankoch Leopard (Gepard), ktoré tiež považujú za vysoko účinnú zbraň proti ruským leteckým útokom.

V úzkej spolupráci s Holandskom dorazí na Ukrajinu „v najbližších týždňoch dvanásť húfnic, ktoré patria k najmodernejším na svete“. Okrem toho „nutne potrebné viacúčelové raketomety stredného doletu z arzenálu Bundeswehru“. Nuž, nie je toho veľa, ale v každom prípade je to viac, ako niekoľko sto kusov prílb, ktoré Nemecko veľkoryso poskytlo Ukrajine na počiatku vojny.

Kritika opozície

Hoci faktické zbraňové znalosti Olafa Scholza pôsobili, zrejme vďaka jeho bezpečnostným poradcom, impozantne, opozícia mu v diskusii vyhodila na oči jeho doterajšiu nečinnosť v počiatkoch ruskej agresie a kancelárov prejav označila za „prázdne reči“. Líder opozičnej CDU Friedrich Merz kancelárove sľuby spochybnil a označil ich za oneskorené, keďže Bundestag odhlasoval odoslanie ťažkej vojenskej techniky Ukrajine už pred mesiacom a tieto zbrane ešte neboli vyexpedované. Sympaticky a za jasotu opozičných poslancov poďakoval ale vládnym stranám za stomiliardový balíček (pre Slovensko je to kolosálny a nedostižný balík), ktorého adresátom je podvyživený Bundeswehr. Zdá sa, že niekdajšia hrozba bývalého prezidenta Trumpa, že NATO by mali zrušiť, pretože sa „vezie“ na amerických vojenských nákladoch, v Nemecku konečne zabrala.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik