V boji proti Ukrajine mal zomrieť prvý Slovák. Na strane proruských separatistov mal stáť už dlhší čas, predtým bol v légii

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: archív red

Informácie o úmrtí Štefana Potockého, ktorý mal bojovať na ruskej strane niekoľko rokov, sa objavili priamo na jeho profile na sociálnej sieti, kam jeho známi a priatelia písali odkazy. Z kompetentných to ale nikto nepotvrdil.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nemá právny základ pre potvrdenie alebo vyvrátenie takejto informácie, a to z dôvodu ochrany osobných údajov dotknutej osoby, s ktorou nie je ministerstvo v žiadnom právnom vzťahu,” reagoval Matúš Dávid z ministerstva zahraničných vecí.

Prvýkrát začala citeľne Štefana Potockého verejnosť vnímať v roku 2012 počas protestov Gorila. Pre spálenie vlajky Európskej únie, do ktorej vstup Slovenska od začiatku nepodporoval, dostal pokutu, ktorú nezaplatil a polícia naň vydala zatýkací rozkaz pre prečin marenia výkonu úradného rozhodnutia. Vlajku s ním pálil aj bývalý mestský policajt a kandidát ĽSNS Marián Mišún. Potocký mal predtým pôsobiť aj vo francúzskej Cudzineckej légii.

Na profile Štefana Potockého sa začali objavovať smútočné odkazy od známych. Zdroj FOTO: FB ŠP

Štefan Potocký mal odísť s kamarátmi v lete 2014 prvýkrát na územie kontrolované proruskými povstalcami požičaným vozidlom s humanitárnou pomocou. Cesta mala viesť cez Poľsko a Pobaltie. Ruská strana ich ale ďalej nemala pustiť, tak to mali skúsiť opäť cez Bielorusko. Napokon mali s ďalšími dvomi spolujazdcami skončiť v jednom separatistickom oddiele. Podľa Potockého sa Slovensko stalo kolóniou a EÚ nás ožobráčila. Naše hospodárstvo je podľa neho v troskách a sme nehanebne vykorisťovaní. Boj na ruskej strane je podľa neho vlastne boj s EÚ.

Sympatie niektorých si možno získal, no ružové to Potocký nemal ani v rodine. Jeho dcéra o ňom napísala, že „nie je žiadny frajer, je to nula, ktorá uteká od problémov“ a odkedy je preč konečne „má normálnu rodinu bez alkoholu a takých vecí“. 

Prvýkrát vzniesla obvinenie polícia za boje mimo nášho územia v roku 2018 Máriovi Reitmanovi.

Na snímke Mário Reitman, ktorý bol políciou obvinený ako prvý Slovák z bojov mimo nášho územia. Zdroj FOTO: internet

“Ide vôbec o prvý prípad, kedy bolo vznesené obvinenie občanovi Slovenskej republiky za aktívnu účasť na bojoch v rámci ozbrojenho konfliktu na území Ukrajiny proti ukrajinskej armáde,” informovala vtedy hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Bojovať mal od roku 2015 taktiež na strane proruských separatistov. Za tento čin hrozí podľa zákona trest odňatia slobody na dva až osem rokov.