Život prvej dámy slovenského humoru bol plný smoly a smútku. Majda o sebe tvrdila, že je z urodzeného rodu, šľachta to spochybnila

Magda Paveleková a Eva Krížiková v Ženskom zákone. Zdroj FOTO: ČSFD

Bola vždy usmiata a sršala humorom, no v srdci potláčala smútok. Prvá dáma slovenského humoru Magda Paveleková prežila počas svojho života niekoľko ťažkých rán. V detstve sa jej takmer neušlo materinskej lásky, potom jej rodina po smrti otca prišla o celý majetok, mamu na dovolenke postihla ťažká infekcia a napokon pochovala milovanú dcérku, ktorú jej choroba vzala behom pár mesiacov.

Známa slovenská zabávačka Magda Paveleková, ktorú všetci volali Majda, sa narodila v Leviciach do zemianskej rodiny ako prvá z dvoch dcér. Jej narodenie bolo vraj pre otca veľkým sklamaním, keďže túžobne očakával syna. V tom čase mala Majdina mama len sedemnásť rokov, o rodinu sa starať nevedela, tak celú výchovu dcérky preniesla na opatrovateľku. Ako pani Majda neskôr spomínala, odrazilo sa to na jej vzťahu s mamou, ktorý bol chladný.

Pri bombardovaní Levíc cez 2. svetovú vojnu prišla Majda o otca. Dovtedy solventnej rodine zhabali majetok a museli sa prispôsobiť životu v nových pomeroch. Ťažkým obdobím si však známa herečka prešla v živote ešte niekoľkokrát.

Napriek tomu, že si s mamou neboli príliš blízke, veľmi ju ranilo zákerné ochorenie, ktoré si z dovolenky priniesla. Počas pobytu v Tunisku totiž dostala infekciu mozgu, čo pre ňu znamenalo fatálne následky. Niekoľkokrát nečakane zaútočila na členov rodiny až napokon skončila na samotke na psychiatrii, kde po roku a pol ochoreniu podľahla.

Majda Paveleková. Zdroj FOTO: Archív MP

Pani Majda však svoje šťastie napokon našla. Zaľúbila sa do Štefana Paveleka, o ktorom dlhé roky tvrdila, že o ňom vlastne nič nevie. Ako sa ukázalo, plukovník Pavelek, ktorý bol vojakom z povolania, sa neskôr stal šéfom vojenskej kontrašpionáže. Majda si život s ním pochvaľovala, bol to vraj pozorný muž, ktorý jej v domácnosti rád pomáhal. Spolu vychovávali dcérku Soňu, ktorú familiárne volali Ninôčka. Jediná dcéra sa však napriek nesúhlasu pani Majdy zaľúbila do o 20 rokov staršieho muža, čo jej Majda nevedela odpustiť.

Keď mala Ninočka 34 rokov, na bruchu si nahmatala hrčku. Ako sa ukázalo, bola to rakovina v poslednom štádiu. Milovaná dcérka zomrela pani Majde deň pre Vianocami, len tri mesiace po tom, ako si našla osudnú hrčku. Zostali po nej dvaja synovia Andrej a Tomáš, ktorým pani Majda musela nahradiť chýbajúcu mamu.

Obľúbená slovenská zabávačka a herečka skrývala vo svojom vnútri veľký žiaľ. Zdroj FOTO: FB Magda Paveleková

Napokon jej začiatkom roka 2014 zomrel aj manžel Štefan, s ktorým prežila 62 rokov. Bola vtedy už na invalidnom vozíku. O rok neskôr, 20. júla 2015, napokon za ním odišla aj ona.

Pani Majda vravievala, že pochádzala z najvýznamnejších magnátskych rodov uhorskej šľachty – Koháryovcov. Jej príslušnosť k šľachte a najmä k tomuto dávno vymretému rodu však bola spochybnená Občianskym združením potomkov šľachticov Slovenska Nobilitas Carpathiae. Ako to teda bolo naozaj, nevedno. Pravdou však je, že bola nezabudnuteľnou herečkou. Hrala v 12 filmoch a 205 inscenáciách, svoj hlas prepožičala mnohým postavám. Získala viacero ocenení a v roku 2001 vydala autobiografiu Spomienky starej herečky.