Prigožin si servítku pred ústa nekladie. Rusov varuje, že do vojny musia ísť aj deti elitárov, ktoré sa „opaľujú“ v zahraničí

Šéf skupiny Wagner J. Prigožin. Zdroj FOTO: FB Y. Prigozhin

Svojimi výrokmi dokáže poriadne mútiť situáciu. Zakladateľ žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenij Prigožin opäť zverejnil video na Telegrame, v ktorom si nekladie servítku pred ústa.

Len pred pár dňami vyšlo najavo, že mal začiatkom roka ponúknuť Ukrajine obchod s prezradením pozícií ruských jednotiek výmenou za stiahnutie ukrajinských vojakov od Bachmutu, objavili sa aj informácie, že je v kontakte s ukrajinskou vojenskou rozviedkou. Na chvíľu to vyzeralo tak, akoby sa chcel Rusku obrátiť chrbtom, no vo svojom ďalšom prejave priznal, že uňho dominuje láska k vlasti a službe Vladimírovi Putinovi.

Varuje však, že Rusku reálne hrozia nepokoje a môže čeliť podobnej revolúcii ako v roku 1917, ak elita nebude brať „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine vážne. Upozorňuje, že v Rusku poľahky môže dôjsť ku vnútornej občianskej vojne, a to na základe toho, že na bojový front sa posielajú len deti obyčajných Rusov, ktorí sa naspäť vracajú v zinkových truhlách, kým deti elitárov sú chránené a „opaľujú sa“ v zahraničí. „Najskôr povstanú vojaci a potom ich blízki. Už teraz sú ich desaťtisíce – príbuzní zabitých. A zrejme ich budú státisíce, tomu sa nevyhneme,“ zdôraznil.

Upozorňuje pritom aj na pripravujúcu sa ukrajinskú protiofenzívu na potlačenie ruských vojakov k hraniciam z roku 2014 – spred anektácie Krymu. „Musíme sa pripraviť na náročnú vojnu, s najväčšou pravdepodobnosťou tento scenár nebude pre Rusko dobrý,“ povedal Prigožin na Telegrame a dodal: „Sme v takom stave, že by sme mohli stratiť Rusko. To je hlavný problém. Musíme zaviesť stanné právo.“ Okrem toho kritizuje, ako je vojna vedená a tvrdí, že ruské vedenie sa počas vojny opakovane „posralo“. Demilitarizácia podľa neho zlyhala.

Podľa J. Prigožina existuje aj optimistický scenár, že Západ bude z vojny unavený a Čína sprostredkuje mierovú dohodu. Avšak ako priznal, sám tomu neverí…