Prvé tropické horúčavy tohto roka sa končia, dnešné búrky prinesú vytúžené ochladenie

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Mnohí si ešte nevydýchli po intenzívnych búrakach, ktoré sa v stredu prehnali Slovenskom a presunuli sa cez Maďarsko až do Rumunska. Tam búrkový systém, ktorý prešiel stovky kilometrov, napokon zanikol. Už o deň neskôr meteorológovia varovali pred ďalšími búrkami, ktoré mali byť ešte nebezpečnejšie. Prešli cez Európu, našťastie, kým dorazili k nám, stratili na intenzite.

Na Slovensku zostali po vyčíňajúcom počasí ešte aj vo štvrtok viaceré domácnosti bez elektrického prúdu, na mnohých miestach sa odpratávali popadané stromy.

Takto v stredu zachytili búrku v Hodoníne. Zdroj FOTO: SHMU/L.B.Patakova

Meteorologická spoločnosť Estofex však už vo štvrtok vydala výstrahu pre búrky, ktoré sa začali formovať taktiež nad Francúzskom, a to až najvyšší, 3. stupeň varovania pre viacero oblastí Európy. Očakávali sa mnohé supercely, prívalové dažde, nárazový vietor okolo 110 km/h aj krúpy o veľkosti až 5 cm a možný vznik tornád. O extrémne počasie sa mal postarať studený front, ktorý sa nachádza nad Európou. Pred ním nad náš kontinent prúdil mimoriadne teplý vzduch z Afriky.

Nebezpečný búrkový systém sa z Francúzska presunul nad Nemecko, odkiaľ sa dostal do Česka a do Poľska. Odtiaľ sa už oslabené búrky počas piatka presúvajú na Slovensko, vyskytovať sa budú predovšetkým v popoludňajších hodinách. Najvyššie riziko búrok je v severnej a vo východnej polovici nášho územia. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre celé Slovensko prvý stupeň výstrahy pred búrkami.

Búrkový systém zachytený v stredu v Trenčianskej Teplej. Zdroj FOTO: SHMU/R. Bielik

Dnešný deň ukončí prvé tropické horúčavy na našom území, búrkový systém totiž prináša studený front, za ním k nám začne od severozápadu prúdiť chladnejší vzduch.

Búrky potrápili Nemcov aj Čechov

Búrky, ktoré k nám smerujú, spôsobili už v Česku škody, boli však miernejšie, než sa očakávalo. Hasiči mali vyše sto zásahov k popadaným stromom. Pôvodné prognózy meteorológov však hovorili o nebezpečenstve vzniku tornáda v Plzenskom a Karlovarskom kraji. Takmer pre polovicu Českej republiky bol vydaný až najvyšší, extrémny stupeň nebezpečenstva. Meteorológovia preto varovali ľudí, aby si zabezpečili okná, dvere, skleníky a voľne položené predmety.

Búrkový systém ešte predtým potrápil Nemecko, kde hlásili zaplavené pivnice aj cesty a poškodené strechy. V Hesensku zrejme udrelo aj tornádo, túto skutočnosť však overujú meteorológovia. Zrušený bol aj koncert Stinga, v Berlíne počas vyčíňania počasia zatvorili niektoré parky.