Janka pracuje v biznise, v ktorom vládnu muži. Každej žene odporúča jednu dôležitú vec

Janke Bohunickej sa darí skĺbiť náročnú prácu s výchovou syna. FOTO Archív JB

Je slobodnou matkou a zároveň si plní svoj pracovný sen! Janka Bohunická je príkladom toho, že zvládnuť sa dá všetko. Aj časovo náročná práca, aj výchova dieťaťa, a to tak, aby každá strana mala dostatok jej pozornosti. Mladá a cieľavedomá žena má len 32 rokov a už pracuje ako obchodná riaditeľka v americkej spoločnosti pôsobiacej v oblasti oftalmológie, v segmente výroby a distribúcie špičkových prístrojov používaných pri operáciách sietnice.

Janka, ako si spomínaš na svoje pracovné začiatky?

Začínala som na pozícii obchodnej reprezentantky v rámci slovenskej distribučnej firmy zameranej na predaj medicínskej techniky. Neskôr som prijala ponuku nášho dodávateľa na pozíciu obchodného manažéra pre holandskú spoločnosť, kde som mala na starosti 15 krajín východnej Európy. Po dvoch rokoch sa moja pozícia rozšírila o Grécko, Cyprus, Izrael a Palestínu. No a po piatich rokoch už pracujem ako obchodná riaditeľka pre americkú spoločnosť, ktorá pôsobí v Európe, Afrike a na Blízkom východe. Mojou úlohou je rozbehnúť a rozšíriť biznis v rámci menovaných krajín.

V biznise, v ktorom pracuje, dominujú muži. Často býva prítomná aj počas operácií. FOTO Archív JB

Musí to byť okrem iného aj časovo náročná práca. Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Môj pracovný deň nie je úplne klasický. Pracujem v režime home office, čo mi veľmi vyhovuje. No a často cestujem. Potrebujem navštevovať distribútorské firmy, lekárov v nemocniciach, trénovať zdravotnícky personál na operačných sálach počas operácií, zúčastňujem sa medzinárodných medicínskych kongresov. Teraz ma čakajú prednášky v New Orleans, Las Vegas, Dubaji, Singapure a v Amsterdame. Musím sa prispôsobiť pravidlám danej krajiny, kultúrnym odlišnostiam, časovému posunu, operačným programom a samozrejme urgentným záležitostiam. Veľmi veľa času strávim cestovaním, v letiskových halách a na počítači v lietadle.

Pre niekoho môže tvoja práca vyzerať ako splnený sen, no určite to nebolo vždy ružové. Mala si niekedy pochybnosti? Krízu?

Neuveríš mi, ale nie. Som vďačná Bohu za moju prácu a za ľudí, ktorých som stretla a ktorí mi dodali odvahu a silu si dôverovať. Keď som aj mala niekedy pochybnosti, premietla som si všetko, čím som si prešla a som na seba hrdá.