Začínal ako predvádzač plaviek, no jeho kariéru odštartovali až „bondovky“. Agenta 007 si Connery zahral sedemkrát

Sean Connery v snímke Dr. No. Zdroj FOTO: SCF

V ankete o najsexi muža storočia porazil takých rivalov, akými boli Harrison Ford, Brad Pitt či Mel Gibson. A to mal v tom čase 69 rokov. Sean Connery pochádzal z chudobných pomerov, stal sa z neho najlepší predstaviteľ Jamesa Bonda všetkých čias.

Narodil sa 25. augusta 1930 v Spojenom kráľovstve. Pochádza zo skromných pomerov, narodil sa do rodiny upratovačky a robotníka. Detskú postieľku mu vraj rodičia urobili zo spodnej zásuvky šatníkovej skrine. Ako vyrastal, cítil potrebu prispieť do rodinného rozpočtu, ktorý bol veľmi napnutý. Začal roznášať mlieko a pracoval ako pomocný robotník na stavbách. V trinástich skončil školu a o dva roky nastúpil k námorníctvu Spojeného kráľovstva.

V mladosti predvádzal plavky a robil modela pre umelecké školy. Zdroj FOTO: FB SCF

Pre zdravotné problémy, z ktorých sa dlho nedokázal dostať, napokon námorníkov opustil a začal výraznejšie športovať. Venoval sa kulturistike a fitnesu, čo mu prinieslo prácu v reklame. Často predvádzal plavky, ale so svojou atletickou postavou pôsobil aj ako model pre študentov v umeleckých školách. Keď mal dvadsať rokov, v kulturistickej súťaži získal tretie miesto. Po tomto úspechu začal získavať drobné divadelné úlohy.

Zo snímky Thunderball. Zdroj FOTO: FB SCF

Zlom v jeho kariére nastal v roku 1962. Hoci sa k úlohe Jamesa Bonda nedostal jednoducho, napokon sa mu podarilo presvedčiť autora literárnej predlohy, aby mu úlohu v tomto filme odobril. Mal tridsaťdva rokov, keď si zahral Jamesa Bonda v historicky prvej „bondovke“ Doktor No. Napokon si Bonda zahral aj v snímkach Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball a Žiješ len dvakrát. Po štvorročnej odmlke sa k agentovi 007 znova vrátil a stvárnil ho vo filmoch Diamanty sú večné a Nikdy nehovor nikdy.

Conery stvárnil prvého agenta 007 v snímke Dr. No, zahral si ho celkovo sedemkrát. Zdroj FOTO. FB SCF

V roku 1987 stvárnil postavu policajta Jima Maloneho vo filme Nepodplatiteľní, za ktorú získal Zlatý Glóbus aj Oscara. V roku 2000 bol povýšený do šľachtického stavu, kedy mu britská kráľovná Alžbeta II. udelila rytiersky titul Sir. Zomrel v októbri 2020 vo veku 90 rokov.