Naozaj v dobrom aj v zlom? Rusko nás trápi celým prierezom dejín, sibírsky tiger sa nevzdáva ľahko

Moskva. Zdroj FOTO: pixabay.com

Rusko naše „horné Uhorsko“ trápi a potešuje už kopec dejín v dobrom aj v zlom. A to vôbec nemusím vychádzať z bľabotov Ľudovíta Štúra. Ten pán nám sprostredkoval peknú stredoslovenčinu, ale do budúceho geopolitického vývoja akosi strelil ďaleko od terča.

To takí iní giganti krátkych slovenských dejín mierili presnejšie (Štefánik, Šrobár, moravoslovák Masaryk). Rusku to momentálne nevychádza, kazí im to americký imperializmus a jeho podaktorí európski poskokovia vrátane opozičníkov na Slovensku.

Herrrgottt, a to nás ešte čakajú predčasné voľby, kde má proruský záprah našliapnuté na víťazstvo. V Maďarsku to paradoxne vyšlo, to panslávske dvojkoňovské duo Ugrofínov a „Slavjan“ je fenomenálne. Z nesmrteľnej rozprávky „Mrázik“ s Čurikovovou ako fenomenálnou herečkou (na rozdiel od nevýraznej a tíško šepkajúcej Nastenky) to tu pod Tatrami záverečný záprah zvládol s dvomi bielymi koňmi Ivana. No, tie kone boli tri, ale sme predsa v rozprávke. Vo felvidéku si musíme zopár mesiacov počkať. Ale uvážte! Keď už Slovenská republika prehrá na hokejovom turnaji tretej kategórie s Kazachstanom (hovoria o ňom ako o majstrovstvách sveta) je potrebné sa zamyslieť. Chudák Craig. A toľko toho pre slovenský hokej vykonal.

Môj milenec na večné časy a nikdy inak

Toho pána som na svojich spanilých jazdách v krajine tisícov jazier nikdy nestretol, ale ako do rusistu, rusofila a fínofila som sa doňho už na prvý napísaný riadok kedysi „platonicky zaľúbil“. Je z fajnovej rodiny hudobníkov a v životopise má uvedené, že pôsobí na univerzite na starodávnej univerzite v Aalto (môžete si ju nahradiť švédskou univerzitou v Uppsale a máte dve severské dvojičky, len sa nemajú príliš radi).

Volá sa Eerikki Viljanen a veľmi sa venuje ruským dejinám.

Väčšina recenzentov jeho state a články odsudzuje, pretože vkročil na tenký ľad, ktorým sú rusko-fínske vzťahy. Ten gentleman má provokatívne vysoké IQ, čo priznávajú aj jeho odporcovia, s legendárnym výrokom „je možno hlúpe veriť v Boha, ale stupídnejšie je veriť v ľudí“ sa vysmieva sa ateizmu . No a tým si „zavaril“ najmä u Švédov, ktorí sú spolu s Čechmi považovaní za najbezbožnejší národ Európy. A to prosím luteránstvo je štátnym (!) náboženstvom tejto severskej monarchie. Národ český, najmä v tej západnej časti, má čo doháňať. Alebo predbiehať?

Viljanen a Rusi

Tu nie je čo riešiť. Poliakov na Slovensku trochu poznáme a ak to preženú s „wodkou wyborovou“, či už napravo alebo naľavo od politickej arény, začnú osočovať susedov na východ – Ukrajinci teraz robia vzácnu výnimku a je dobre, že Poliaci, ak sedia pri Rusoch, pri sebe nenosia strelné zbrane.

Náš hrdina Eerikki je posadnutý láskou k Rusku, ale aj nenávisťou voči jeho establišmentu (Masaryk a K. H. Borovský si z tejto krajiny priviezli rovnaký pocit, Ľ. Štúr to zasa videl inými očami).

Eerikki (hovorme mu po našom Erik) má tiež rád Rusov a ruštinu, menej už Rusko, avšak už vôbec nie Sovietsky zväz. Som si viac ako istý, že ak by mal vo vrecku sklenenú fľašu od coca-coly (pepsi asi, podobne ako ja, nevypije, aj keby zomieral od smädu), tak ňou s prímesou benzínu a živice (nazvali to Molotovov koktejl) ovalí po hlave a zapáli každého Rusa v samotnej Suomi. Ja by som to neurobil, veď ten ruský turista môže byť poctivý dezertér od znovu vybudovaných jednotiek po vzore SS.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik