Obľúbený systém na tvorbu a úpravu web stránok. Je WordPress dobrou voľbou ešte aj v roku 2021?

Ilustračná snímka. Zdroj: pixabay.com

V tomto článku vám priblížime systém na vytváranie webových stránok WordPress a rovnako vám ukážeme, prečo má ešte stále svoje miesto na trhu.

WordPress je populárny redakčný systém, ktorý slúži na vytváranie a následnú úpravu webových stránok. Je dobre navrhnutý, čo zabezpečuje, že sa dá ľahko používať. Aj ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s programovaním v ňom poľahky dokážu vyvinúť stránku. Tento redakčný systém je navyše zadarmo.

Nakoľko WordPress má už viac ako 18 rokov, je vhodné položiť si otázku, či je stále relevantný a či je stále dostatočne dobrý na dnešné štandardy.

Výhody WordPressu

Jeho najväčšie výhody sú jednoznačne v jeho cene. Vývoj webovej stránky za použitia WordPressu je lacnejší ako klasicky naprogramovaná stránka. Rovnako aj samotný vývoj v tejto technológii by bol omnoho rýchlejší.

Ďalšou výhodou WordPressu je jednoduché spravovanie stránky a jej obsahu. Na obsluhu tejto technológie stačia základné zručnosti z oblasti používania internetu a aplikácií.

Nevýhody WordPressu

Samozrejme, každá minca má dve strany a aj WordPress má svoje nevýhody.

Keďže sa jedná o veľmi rozšírený softvér, je pomerne jednoduché ho hacknúť. Ak vývojár stránku poriadne nezabezpečí, ľahko sa môže stať cieľom útokov hackerov.

Ďalší problém má rovnako riešenie, no na rozdiel od predošlého bodu nie je zadarmo. Ide o rýchlosť načítavania stránky. Existuje niekoľko dobrých pluginov, ktoré dokážu stránku zrýchliť, no ani jeden nie je zadarmo. Sú však aj ďalšie spôsoby, ktorými možno docieliť rýchlejšie načítanie stránky. Na túto tému sme písali článok, ktorý nájdete TU.

Ďalšou nevýhodou WordPressu je jeho obmedzená funkcionalita. WordPress neumožňuje vývojárom, aby každý element stránky vytvorili presne podľa predstáv.

Ilustračná snímka. Zdroj: Vinasol

Špeciálna funkcionalita

Riešením problému s limitom v špeciálnych funkcionalitách je hľadanie pluginov a skúšanie, ktorý danú funkcionalitu umožní. Ak sa vám nepodarí nájsť hľadaný plugin, programátori vám ho môžu vytvoriť na mieru.

Grafika

Pri tvorbe grafickej podoby vašej stránky máte dve možnosti – použiť predrobenú šablónu, ktorú vám WordPress ponúka, alebo si nechať vytvoriť grafiku na mieru.

Množstvo ľudí a firiem používa predrobenú šablónu. Ak by ste sa aj vy vydali touto cestou, môže sa stať, že bude vaša stránka pôsobiť opozerane.

Grafika na mieru je vo väčšine prípadov lepšia voľba. Skúsený grafik vám okrem oku lahodiaceho vizuálu pripraví aj rozloženie tlačidiel a ďalších elementov na stránke tak, aby vaša stránka pôsobila pre návštevníkov čo najpríjemnejšie. V tejto možnosti však treba počítať s niekoľkými stovkami eur navyše.

Ilustračná snímka. Zdroj: internet

Pre koho je teda WordPress vhodný?

WordPress je veľmi špecifický softvér a aj napriek jeho množstvu úskalí a problémov ide o veľmi kvalitný a zároveň lacný spôsob toho, ako začať existovať online.

No aby sme odpovedali na otázku, tento redakčný systém je vhodný pre ľudí, ktorí chcú mať stránku, no nemajú na jej tvorbu veľký rozpočet a špeciálne, ak sa jedná o:

  • blog / spravodajstvo,
  • malý e-shop a
  • jednoduchú informačnú stránku (tzv. landing page).

Veríme, že sme vám týmto článkom priniesli hodnotné informácie a pomohli vám zorientovať sa v tejto problematike.