Označili ju za najvplyvnejšiu celebritu sveta. Oprah Winfreyová tak, ako ju nepoznáte

Oprah Winfreyová. Zdroj: wikipedia.org

Oprah Winfrey sa preslávila v americkej televíznej šou. Okrem toho, že je herečkou, inklinuje k podnikaniu a stala sa jednou z najbohatších a najvplyvnejších žien v USA.

Keď mala len šesť rokov, presťahovala sa do Milwaukee vo Wisconsine, aby žila so svojou matkou. Neskôr svoje rozhodnutie zmenila a odišla bývať k svojmu otcovi do Nashvillu, ktorý na jej život vplýval pozitívne. V 19 rokoch sa Oprah stala moderátorkou správ v miestnej televíznej stanici CBS.

Po absolvovaní Štátnej univerzity v Tenessee v roku 1976 sa stala reportérkou a spolupracovníčkou spravodajskej pobočky ABC v Baltimore v Marylande. Časom zistila, že ju obmedzuje objektivita, ktorá sa od spravodajstva vyžaduje, z toho dôvodu sa v roku 1977 stala spoluautorkou rannej šou „People Are Talking.“

Vynikala kvôli svojmu formátu

Oprah vynikala vďaka svojmu príležitostnému a osobnému formátu, ktorý sa prejavoval najmä v talk-show a v roku 1984 sa presťahovala do Chicaga, aby hostila váhavú talk-show AM Chicago. Winfreová rýchlo napredovala. Svojou úprimnosťou a pútavou osobnosťou viedla program Okamžite úspešným, ktorý bol v roku 1985 premenovaný na The Oprah Winfrey Show. Program bol publikovaný na celoštátnej úrovni a stal sa najlepšie hodnotenou televíznou diskusnou šou v USA. Dokonca získal aj niekoľko cien Emmy.  

V roku 1985 sa O. Winfreyová objavila v adaptácii Stevena Spielberga podľa románu Alice Walkerovej z roku 1982 „Fialová farba“. Jej kritikmi uznávaný výkon viedol aj k ďalším úlohám vrátane účinkovania v televíznej minisérii „Ženy v Brewster Place“. Neskôr si založila svoju vlastnú televíznu produkčnú spoločnosť „Harpo Productions, Inc.“ a  „Harpo Films“.

Winfrey neskôr prepožičala svoj hlas niekoľkým animovaným filmom vrátane Charlotte’s Web (2006) a The Princess and the Frog (2009). Okrem iného sa objavila aj vo filme Lee Danielsa The Butler (2013).

Na snímke Oprah Winfrey. Zdroj: wikipedia.org

Zahrala si vo filme Selma

Oprah vyprodukovala a tiež sa aj objavila vo filme o Martinovi Lutherovi Kingovi mladšom s názvom Selma, ktorý bol nominovaný na Cenu Akadémie za najlepší film. Následne si zahrala v televíznom filme na HBO – Nesmrteľný život Henriety Lacksovej, kde stvárnila dcéru ženy, ktorej rakovinové bunky boli bez vedomia jej a jej rodiny použité vo výskume, ktorý viedol k mnohým vedeckým pokrokom.

Oprah si rozšírila svoje impérium mediálnej zábavy tým, že sa stala spoluzakladateľkou spoločnosti Oxygen Media a spustila sieť káblovej televízie pre ženy. V roku 2008 sa jej podarilo sprostredkovať partnerstvo so spoločnosťou Discovery Communications, prostredníctvom ktorej sieť Oprah Winfrey Network nahradila kanál Discovery Health Channel v januári 2011.

V roku 2009 Oprah Winfreyová oznámila, že jej televízna diskusná šou sa skončí v roku 2011. Začalo sa špekulovať o tom, že zamýšľa niečo vlastné. V roku 2021 sa Oprah dostala na titulné strany kvôli svojmu vlastnému úprimnému rozhovoru s princom Harrym a jeho manželkou Meghan Markleovou. Išlo o prvý pár od chvíle, keď prestali byť pracujúcimi členmi britskej kráľovskej rodiny. Tento ospevovaný televízny špeciál odvysielala stanica CBS.

Na snímke Oprah Winfrey. Zdroj: vogue.fr

Dotiahla to až k filantropii

Winfreyová sa zapojil do mnohých filantropických aktivít vrátane vytvorenia siete Oprah’s Angel Network, ktorá sponzoruje charitatívne iniciatívy na celom svete. V roku 2007 otvorila v Južnej Afrike školu pre znevýhodnené dievčatá za 40 miliónov dolárov. Stala sa otvoreným križiakom proti zneužívaniu detí. Získala mnoho ocenení od občianskych, filantropických a zábavných organizácií.

V roku 2010 získala vyznamenanie od Kennedyho centra a nasledujúci rok získala od Akadémie filmových umení a vied humanitárnu cenu Jeana Hersholta. V roku 2013 bola Winfreyovej udelená Prezidentská medaila slobody. V roku 2018 získala Cenu Cecila B. DeMilla (Zlatý glóbus za celoživotné zásluhy) za jej vášnivý prejav, v ktorom apelovala na rasovú a rodovú rovnosť – bol všeobecne považovaný za jeden z najpamätnejších momentov ceremoniálu.