Nešťastie v bani v Novákoch: Jeden baník zostáva v kritickom stave, zvyšní sú pri vedomí, ale psychicky otrasení

Zdroj FOTO: hbp.sk

V Bani Nováky došlo v stredu podvečer k požiaru metánu. Zranilo sa deväť baníkov, z nich štyria skončili vo veľmi vážnom stave. Troch z nich už lekári prebrali z umelého spánku, jeden baník je stále v ohrození života.

Dvoch baníkov už prepustili z bojnickej nemocnice do domácej liečby.

Traja baníci ležali na traumatológii, jeden na internom oddelení a jeden na oddelení pľúcnych chorôb. „Dvaja pacienti z traumatologického oddelenia odišli v piatok (28.4.) domov, tretieho preložili z JIS na oddelenie, keďže jeho stav sa zlepšuje každým dňom. Ošetrujú sa mu popáleniny prevezmi. Predpokladáme, že začiatkom budúceho týždňa ho prepustíme domov,“ priblížil Richard Zachar, námestník bojnickej nemocnice.

Pacienta z internej JIS preložili na oddelenie pľúcnych chorôb. „Jeho stav je stabilizovaný, no má inhalačné poškodenie pľúcneho parenchýnu teplom. Vyvíja sa tam hypersenzitívna pneumonitída,“ ozrejmil námestník.

Stav posledného, piateho pacienta je stabilizovaný a predpokladom je, že budúci týždeň bude tiež prepustený do domácej liečby.

Po požiari metánu, ktorý vznikol v bani v Novákoch, zostali štyria baníci vo vážnom stave. Jedného pacienta, ktorý bol s poraneniami prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava, už lekári prebrali z umelého spánku, nakoľko sa jeho stav zlepšil a už aj komunikuje. Druhý baník však naďalej zostáva vo veľmi vážnom stave a je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa lekárov majú hospitalizovaní baníci popáleniny v rozsahu 15 až 20 percent tela, prevažne na tvári a rukách.

Ďalší dvaja pacienti sú hospitalizovaní v košickej nemocnici, lekári ich už tiež prebrali z umelého spánku a odpojili z umelej pľúcnej ventilácie. Vykonané vyšetrenia u nich však nepotvrdili závažné poškodenie dýchacích ciest. Baníci sú pri vedomí, no ich stav zostáva stále vážny.

Baníci sú psychicky otrasení, bola im ponúknutá psychologická pomoc.

Do bane vo štvrtok 27. apríla sfáral tím vyšetrovacích inšpektorov pod vedením Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici. Situáciu na mieste nehody stabilizovali. „Vyšetrovanie banských inšpektorov bude prebiehať nestranne a odborne, striktne podľa zákona. Ministerstvo hospodárstva SR poskytne inšpektorom všetku potrebnú podporu a súčinnosť, ktorú budú potrebovať,“ povedal minister hospodárstva Karel Hirman.

26. apríla (streda)

21:31 – Podľa predbežných zistení došlo na mieste k náhlemu a nečakanému vyhoreniu metánu, nie k výbuchu, ozrejmil poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa rezortu teda nedošlo k výrazným poškodeniam bane. Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov už informovali o situácii. V čase nešťastia sa v bani podľa rezortu hospodárstva nachádzalo celkovo desať ľudí. „Vyšetrovanie bude prebiehať podľa zákona,“ uviedol Hirman.

20:47 – Po nešťastí v bani v Novákoch evidujú deväť zranených. Z toho sú štyria ťažko zranení, ktorí boli prevezení do nemocníc v Bratislave a Košiciach. Ďalší piati pacienti boli ošetrení v bojnickej nemocnici.

18:46 – Na miesto smerujú štyri posádky leteckých záchranárov z Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína a Žiliny, potvrdila z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzana Turočeková.

Zdravotní záchranári informovali, že dostali hlásenie o výbuchu plynu v bani. Evidujú viacero zranených, z toho päť ťažko. Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová potvrdila, že „krátko po 17.00 h sme prijali informáciu o tom, že v bani vybuchol plyn a na mieste sa nachádza väčší počet zranených. Záchranná akcia pod zemou bola v réžii Banskej záchrannej služby, zranených na povrchu prevzali záchranári. Aktuálne posádky ošetrujú päť ťažko zranených a jedného ľahšie zraneného a pripravujú ich na prevoz do nemocníc alebo na špecializované pracoviská.“

Správu budeme priebežne dopĺňať.