Vojna z pohľadu bojovej techniky: Ukrajinci sú vynaliezaví, vytvárajú vlastné bezpilotné lietadlá. Čo majú v zálohe Rusi?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram

Tri mesiace plné bojov, vynaliezavosti a učenia sa. Ukrajinská armáda lepšie ovláda dodávané technické prístroje, čo jej dáva výhody oproti Rusom. Tí niektoré rakety dokonca odpaľujú z ruského územia, aby predišli zostreleniu z ukrajinskej strany. Ktorej strane ale šikovnosť pridáva v informačnej vojne?

“Vykopať jamu nie je žiadna zábava,” hovorí Stefan Korshak. Už 25 rokov žije na Ukrajine a jeden z miestnych spravodajských portálov informuje o priebehu vojny. Pôvodom je Američan. “Ukrajinská armáda vytvorila disciplínu, ktorou prinútila vojakov kopať diery v momente, keď sa zastavia. Nech sú kdekoľvek a kedykoľvek by ich mohlo aj potenciálne zasiahnuť ruské delostrelectvo. A práve to zachraňuje ich životy,” dodal s tým, že s vojnovými zákopmi sa spájajú dva body:

  • Čím sú hlbšie, tým sú bezpečnejšie.
  • Neexistuje žiadny vojak, ktorý by ich rád kopal.

V roku 2014, keď Ukrajinu napadlo Rusko, bola ukrajinská armáda porazená. Od tej doby musela nájsť naozaj kreatívne spôsoby, ako sa brániť. A to v rámci low-tech, tak aj high-tech. Teda najprimitívnejšej i najmodernejšej technológie.

Ben Hodges, generálporučík americkej armády, ktorý sa stal veliteľom americkej armády v Európe krátko po prvej ruskej invázii a teraz pôsobí v Centre pre analýzu európskej politiky, opísal v nemeckom denníku, čo videl na vlastné oči. Keď americkí vojaci pomáhali cvičiť Ukrajincov, ihneď ho pohltili technické znalosti. USA poskytli Ukrajine radarové zariadenie, ktoré zachytilo prichádzajúcu paľbu ruského delostrelectva. “Rýchlo som zistil, že radar je lepší, ako som si uvedomoval. Ukrajinci to vzali a dokázali využiť takými spôsobmi, o ktorých som netušil, že sú možné. A nejde len o technickú časť, ale aj taktiku, akým spôsobom to použili,” vysvetlil Hodges.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram

Od čias výcviku ich neustále sledoval a informoval sa o ich vynaliezavosti. Tá ho neprestávala prekvapovať: “Videl som, ako vytvárajú vlastné bezpilotné lietadlá kombináciou vojenských a bežných vecí.”

Dnes dostávajú Ukrajinci turecké aj americké drony, ktoré sa ukázali ako vysoko účinné pri bojoch s ruskými obrnenými jednotkami. Medzitým ukrajinské delostrelecké jednotky využívajú na bojisku i počítačové tablety. Umožňuje im to lepšie koordinovať útoky na Rusov.

Oproti roku 2014 majú teraz Ukrajinci obrovské húfnice, ktoré im pred časom dodali z USA. Do istej miery im to pomohlo vyrovnať pole. Američania tiež pravidelne poskytujú týždenný rýchlokurz ich používania. Len počas posledných pár týždňov vyškolili niekoľko stoviek ukrajinských vojakov.

„Nie som prekvapený, že sa im veľmi dobre darí získavať nové vybavenie a ako rýchlo sa dokážu naučiť ho používať,“ dodal Hodges.

Vzdušnou a protivzdušnou technikou ale dominuje Rusko

To má oveľa viac bojových lietadiel, nehovoriac o ich vyspelosti. Oproti lietadlám MiG sovietskej výroby, na ktorých Ukrajinci lietajú, sú o generáciu vyspelejšie. Rovnako tak má Ukrajina obmedzenú protivzdušnú obranu na zemi.

Očakávania boli, že Rusko zničí ukrajinské letectvo do pár dní od prvého útoku. Ukrajina ale tvrdí, že od 24. februára zostrelila 200 ruských lietadiel. Použili na to ramenné rakety Stinger na zostrelenie nízko letiacich vrtuľníkov a raketový systém zem-vzduch S-300 na zostrelenie vyššie letiacich lietadiel.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram

Výsledkom je, že ruskí piloti často odpaľujú rakety na veľké vzdialenosti. Namiesto toho, aby sa púšťali do ukrajinského vzdušného priestoru, odpaľujú rakety zo vzdušného priestoru Ruska, prípadne nad Čiernym morom.

“To, čo máme, musíme využiť s maximálnou účinnosťou. Neexistuje iná možnosť, ako zachovať naše vybavenie a životy našich pilotov,“ informoval Jurij Ignat, hovorca ukrajinských vzdušných síl.

Informačnú vojnu lepšie zvláda Ukrajina

“Roaming z inej krajiny nevypnete zo dňa na deň. Je tu veľa plánovania. Plánovanie uskutočniteľnosti ide vpred,” informoval na Twitteri Cathal Mc Daid, expert na bezpečnosť mobilných telefónov v Írsku z Adaptive Movile Security, ktorý oblasť informačných technológií v tejto vojne pozorne sleduje.

Keď Rusi začali kradnúť ukrajinské mobilné telefóny, ukrajinskí občania nahlasovali krádeže. To umožnilo ukrajinským predstaviteľom ticho počúvať hovory, ktoré Rusi uskutočnili na týchto ukradnutých telefónoch. Podľa Mc Daida sa tak Ukrajinci naučili množstvo nových trikov aj z bojov s Rusmi.