Vedci objavili superliek, ktorý možno nahradí antibiotiká. Je súčasťou materského mlieka

Ilustračná snímka. Zdroj: pixabay.com

Materské mlieko môže byť náhradou za antibiotiká. S týmto jedinečným zistením prišli americkí vedci z Vanderbiltovej univerzity v Nashville. Na základe výskumov tvrdia, že cukry z materského mlieka sú schopné zahubiť bakteriálne infekcie v ľudských tkanivách. Informuje o tom denník Daily Mail. Navyše to potvrdzuje dôležitosť dojčenia ako ochrany novorodenca pred vážnymi chorobami.

Odborníci, ktorý svoj výskum prezentovali na konferencii Americkej chemickej spoločnosti, izolovali cukry nazývané oligosacharidy z materského mlieka. Tie následne aplikovali do ľudských buniek, ktoré boli infikované streptokokom skupiny B. Baktérie z tejto skupiny môžu spôsobiť úmrtie novorodenca ešte počas tehotenstva, otravu krvi i zápal mozgových blán. Oligosacharidy z materského mlieka podľa vedcov dokázali zastaviť šírenie nebezpečných infekcií, ktoré sú čoraz viac odolné voči súčasným antibiotikám. Potvrdil to aj laboratórny výskum na myšiach. „V piatich rôznych častiach rozmnožovacieho traktu (u myší) sme pri liečbe HMO zaznamenali výrazne nižšiu infekciu,“ uviedla hlavná autorka štúdie Rebecca Mooreová.

Podľa vedcov je superschopnosť oligosacharidov v tom, že zabraňujú baktériám prilepiť sa na povrch tkanív. Cukry navyše pôsobia ako prebiotikum tým, že podporujú rast dobrých baktérií, ktoré môžu bojovať proti infekciám. „HMO sú tu tak dlho ako ľudia, ale baktérie na ne neprišli. Je to zrejme pre to, že v mlieku je ich veľa a počas vývoja dieťaťa sa neustále menia,“ podotkol profesor Steven Townsend, spoluautor štúdie, a dodal: „Ak sa dozvieme viac o tom, ako fungujú, je možné, že by sme mohli liečiť rôzne druhy infekcií zmesami HMO a možno by to jedného dňa mohlo byť náhradou za antibiotickú liečbu u detí aj dospelých.“

Ilustračná snímka. Zdroj: pixabay.com

Podľa vedcov je toto zistenie dôležité najmä kvôli tomu, aby mamičky svoje deti dojčili a chránili tým bábätká pred vážnymi bakteriálnymi ochoreniami. „V piatich odlišných častiach rozmnožovacieho traktu (u myší) sme pri liečbe HMO sledovali významné zníženie infekcie,“ uviedla hlavná autorka štúdie Rebecca Mooreová. materskom mlieku sa pritom nachádza vyše 200 druhov cukrov. Vedci ich budú teraz jednotlivo skúmať, aby zistili, ktoré z nich sú najvhodnejšie pre vývoj nových liekov.