Ceny bytov závratne rastú, prenájmy postupne ožívajú. Podľa maklérky máme to najhoršie za sebou a toto nás čaká

Podľa maklérky je prenájom budúcnosťou bývania. Zdroj: pixabay.com

Trh s prenájmom nehnuteľností v posledných mesiacoch výrazne utrpel. Oproti minulému roku u nás nájomné zlacnelo o 10 až 15 %. Ak si hľadáte prenájom, môže to byť pre vás výhodou. Ak sa ale chystáte investovať do bytu, ktorý by ste chceli na prenájom, dávajte si pozor, aby ste sa neprerátali. O tom, ako to vyzerá so situáciou na trhu prenájmov, aké byty sa najlepšie prenajmú a či je prenájom budúcnosťou bývania aj na Slovensku hovorí Silvia Čelková z realitnej kancelárie Riešime bývanie.

Počas koronakrízy výrazne utrpel trh s prenájmami. Kedy sa očakáva jeho oživenie? Badať vôbec oproti minulému roku v tomto smere nejaké zlepšenie?

To najhoršie už máme za sebou. Ľudia sa opäť vracajú za prácou, objavujú sa aj turisti na airbnb, samozrejme, v neporovnateľných číslach oproti tomu, na čo majitelia bytov boli zvyknutí. Závisí aj od hroziaceho lockdownu a očkovania, môže tomu veľmi dopomôcť.

Aké byty sa lepšie (rýchlejšie) prenajmú a prečo?

Jednoznačne menšie byty. Záujemca o nájom je väčšinou jednotlivec/pár a zároveň zaznamenávame trend, že záujemcovia si radšej priplatia za súkromie, ako by mali bývať v zdieľanom byte s ďalšími nájomníkmi.

Silvia Čelková
Silvia Čelková, licencovaná realitná maklérka z realitnej kancelárie Riešime bývanie. FOTO Archív SČ

Čo zohráva dôležité úlohy pri prenajímaní v súčasnosti a čo je dôležité pri výbere nehnuteľnosti na prenájom?

Pri prenájme je lokalita podstatne dôležitejšia ako pri kúpe. Nájomca požaduje dobré dopravné spojenie, občiansku vybavenosť v blízkom okolí, obývateľnú nehnuteľnosť za adekvátne nájomné. Z pohľadu vlastníka je dôležitá vstupná cena, režijné náklady vs. cena možného nájmu, rýchlosť obsadenia nehnuteľnosti a celková kapitálová návratnosť.

Čo môžu prenajímatelia urobiť, aby prenájom svojej nehnuteľnosti podporili? Existujú nejaké tipy, ktoré by im vedeli v ponuke pomôcť predbehnúť konkurenciu?

Ľahšie sa prenajmú pekné byty. Nemyslím dizajnové vychytávky alebo mramorové dosky v kuchyni, skôr ide o čistotu a praktickosť. Biela farba, funkčné spotrebiče, uspokojí minimalistické zariadenie. Nájomcovia naozaj netúžia po skrini vašej babičky.

O koľko sa znížili priemerne ceny prenájmov bytov?

Oproti cenám nájmov pred koronakrízou sme zaznamenali v rámci našej kancelárie zníženie o 10-15 %. Niektorí majitelia sa snažili si udržať pôvodné ceny, žiaľ, ponuka nájmov sa doslova zo dňa na deň rozšírila o stovky pekných bytov z krátkodobých nájmov a pokiaľ chceli prenajať, museli na úkor ceny. Každopádne, radšej korekcia mesačnej ceny ako dva a viac mesiacov neobsadený byt.

Ilustračná snímka. Zdroj: pixabay.com

Je prenájom budúcnosťou bývania? V čom sú jeho výhody a v čom nevýhody (z pohľadu nájomníka)?

Určite áno, aj keď Slováci zatiaľ nie sú na to veľmi zvyknutí, ale je to otázkou času. Keď sa nájomné byty stanú na Slovensku štandardom, nájdu si svoju klientelu. Výhodou je, že sa k nehnuteľnosti vedia dostať skôr ako pri kúpe, niektorí chcú bývať sami, avšak finančná situácia im to nedovoľuje, napr. sú aktuálne neúverovateľní. Nevýhodou je, že nehnuteľnosť nikdy nebude v ich vlastníctve, takže prichádzajú o tvorbu osobného majetku.

Z pohľadu mladého človeka (27-30 rokov) – kedy je rozumné ísť do hypotéky a vlastnej nehnuteľnosti a dokedy zostať v prenájme?

Toto je veľmi individuálne, život sa nedá kvantifikovať do tabuľky. Odporúčam kupovať nehnuteľnosť vtedy, keď človek vie, že to chce. Nie preto, lebo mám dobrý príjem, našiel som si partnera, rodičia povedali, kamarát kúpil tiež. Je to čas, keď je človek zastabilizovaný a vie, kde bude nasledujúce roky. Skôr odporúčam vyskúšať viacero nájmov v rôznych lokalitách a keď príde čas kúpy, rozhodovanie bude určite jednoduchšie a racionálnejšie.