Spúšťa sa očkovanie detí proti Covidu od päť rokov. Na základe žiadosti rodiča, schváliť ho musí pediater

Zdroj FOTO: pixabay.com

V posledných dňoch sa epidemiologická situácia na Slovensku výrazne zhoršuje. Denne pribúdajú stovky nových potvrdených prípadov ochorenia na koronavírus. Keďže chce vláda nechať školy otvorené, prichádza s možnosťou očkovania detí už od piatich rokov. Dnes o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Očkovanie detí od 5 rokov bude možné už od zajtra, teda 9. septembra. Ministerstvo ho spúšťa po odbornej debate, ako Lengvarský povedal, rodičia, pediatri a odborná verejnosť na to vyvíjali v poslednom období tlak. Pôjde pritom o dobrovoľné očkovanie, vykonané na základe žiadosti rodiča a musí byť schválené lekárom. Deti budú očkovať pediatri a dostanú len tretinovú dávku vakcíny (0,1 ml dávky vakcíny).

Tretia dávka vakcíny bude dobrovoľná. Zdroj: pixabay.com

Aj tretia dávka

Ako minister informoval, od pondelka 13. septembra bude možné u nás zaočkovať ľudí aj 3. dávkou vakcíny, ktorá je dobrovoľná. Podmienkou je, aby uchádzač o očkovanie mal za sebou už dve dávky vakcíny a od poslednej vakcinácie ubehlo minimálne osem mesiacov. Na preočkovanie sú vhodné mRNA vakcíny (Moderna a Pfizer/Biontech). Uprednostnení v očkovaní budú zdravotníci, zamestnanci v sociálnych službách a klienti sociálnych centier, zamestnanci škôl a školských zariadení, imunokompromitovaní pacienti a až následne ostatní.