Výnimočná krása, geniálna myseľ. Hollywoodska hviezda bola priekopníčkou modernej elektrotechniky

Hedy Lamarrová v roku 1944. Hedy Lamarrová v roku 1944. Zdroj foto: Wikipedia.sk

Mozgy ľudí sú podľa mňa zaujímavejšie ako vzhľad,“ povedala hollywoodska herečka a vynálezkyňa Hedy Lamarrová v roku 1990, desať rokov pred tým, ako zomrela. Slávna filmová hviezda bola považovaná za najkrajšiu tvár Hollywoodu v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Avšak vynikala aj nadpriemernou inteligenciou a technickým myslením. Hedy stojí za vynálezmi, z ktorých čerpáme dodnes.

Pozoruhodná filmová hviezda je známa najmä vďaka svojim úlohám vo filmoch Alžír a Samson a Dalila, ktoré boli nominované na Oscara. No obdivuhodné je predovšetkým jej technické myslenie a vynálezy, ktoré zanechala. Dokumentárny film o jej živote „Bombshell: The Hedy Lamarr Story“ zaznamenáva vývoj patentu, ktorý Lamarrová získala v roku 1941, kedy vynašla elektronické zariadenie minimalizujúce rušenie rádiových signálov. Táto technológia sa stala predchodcom bezpečnej wi-fi, GPS a Bluetooth, ktoré v súčasnosti používajú miliardy ľudí na celom svete.

Hedy Lamarrová pochádzala z bohatej rodiny, bola dcérou prosperujúceho viedenského bankára. Od 4 rokov mala súkromného tútora. Keď mala 10 rokov, bola už zdatnou klaviristkou, tanečnicou a ovládala štyri jazyky. Ako 16-ročná sa zapísala na berlínsku dramatickú školu Maxa Reinhardta a do roka debutovala vo filme Geld aud der Strasse (Peniaze na ulici).

Slávu dosiahla v Extáze

Slávu získala hneď v úvode svojej kariéry, ako osemnásťročná, v českom filme Extáza (1932) od legendárneho Gustáva Machatého, kde sa objavila síce krátko, ale zato vkusne.

V experimentálnom filme bola totiž celá nahá. Išlo o príbeh mladej ženy Evy uväznenej v neuspokojivom manželstve so starším mužom. V lete však stretáva mladého inžiniera, ktorý naplno prebudí jej city aj vášeň. Hedy Lamarrová predviedla svoju krásnu tvár aj telo. V jednej zo scén bol dokonca neskrývane zachytený ženský orgazmus, čím prepísala filmové dejiny. 

V roku 1933 nebolo vôbec bežné nakrúcať filmy, v ktorých ženy odkrývali nahotu a dielo pochopiteľne vzbudilo vlnu nevôle. Pápež Pius XI film verejne odsúdil a Hitler ho okamžite zakázal, no Hedy sa napriek tomu behom jednej noci stala hviezdou.

Hedy Lamarrová sa preslávila ako Eva vo filme Extáza českého režiséra Gustava Machatého z roku 1933. Zdroj foto: MIAC

Prvé manželstvo jej zastavilo sľubnú kariéru

Na spomínaný herecký výkon sa však nedokázal pozerať ani jej manžel Fritz Mandl. Bohatý rakúsky podnikateľ sa dokonca pokúsil odkúpiť všetky filmové kópie, aby zabránil ich šíreniu v kinách.

Práve manželstvo s týmto výrobcom munície zastavilo aj jej narastajúcu kariéru v roku 1933. Okrem toho, že sa pokúsil zničiť všetky existujúce výtlačky filmu Extáza, zakázal Hedy ďalšie vystúpenia na javisku i filmovom plátne.

Od majetníckeho Mandla nakoniec Hedy ušla a v roku 1937 odišla do Hollywoodu, kde sa objavila vo svojom prvom anglicky hovoriacom filme, klasickej romantickej dráme Alžír (1938). V roku 1953 získala americké občianstvo.

Metro-Goldwyn-Mayer a vrchol hollywoodskej kariéry

Po uzavretí zmluvy so spoločnosťou Metro-Goldwyn-Mayer, ktorá ju propagovala ako najkrajšiu tvár v Hollywoode, predviedla svoje herecké schopnosti vo filmoch ako H. M. Pulham (1941) a Tortilla Flat (1942).