Veľkolepá predvolebná šou vo Washingtone. Pomôže alebo uškodí proces Donaldovi Trumpovi vo voľbách?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa idú súdiť. Väčšina európskych štátnikov, vari s výnimkou štatutárne najvyššieho úradníka v Kremli, sa desí predstavy, že by sa kovboj Donald stal opäť americkým prezidentom.

Pozerajúc sa na štatistiky zistíme, že bývalý (v poradí 45.) prezident USA, by mal mať v nastávajúcej volebnej koride štatisticky mizivú šancu. Akonáhle ste v krajine neobmedzených možností neobhájili prezidentský piedestál maximálne dvakrát po sebe, po nútenej prestávke síce môžete znovu kandidovať, ale ešte nikdy sa nestalo, aby to „prerušený“ dobyvateľ bieleho „hauzíku “ úspešne doviedol až do konca.

Ale Amerika je skutočne krajina neobmedzených možností a raz sa to v dejinách predsa musí podariť. Väčšinu Európanov z toho momentálne trápi nespavosť. Prinajmenšom Federálny súd USA kvôli tomuto promile možností určite trpí deficitom zdravého spánku. Vyriešiť túto výzvu dostala nová hviezda amerického súdnictva. Volá sa Tanya Chutkan.

Sudkyňa made in USA

Tanya Chutkanová je americká federálna zamestnankyňa, ktorej sa plní priam rozprávkový americký sen. Rodáčka z chudobného ostrova v Karibskom mori (Jamajka) sa naturalizovala v USA, stala sa sudkyňou Federálneho súdu a bude rozhodovať o politickom aj osobnom osude kedysi výstredného, ale najmocnejšieho muža sveta. Prípad s Trumpom si nevybrala, „vyhodil“ ju ako hlavného aktéra generátor náhodných čísiel spomedzi dvadsiatich dvoch federálnych sudcov. Ako vyvolená týmto spôsobom bude mať hlavné slovo v kauze, ktorá sa zrejme stane jej najväčšou životnou šancou na vzostup (možno sa stane prezidentkou?) a možno aj na pád, aj keď horšieho morálneho prepadliska ako Josef Urválek sa nedočká (komunistický nominant Urválek viedol proces s „protištátnym sprisahaneckým centrom“ počiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia).  

Chutkanová to má na rozdiel od Urválka zložitejšie. Trumpa nebudú biť a ani ho nebudú ponižovať nátlakom na priznanie činov, ktoré mu sú prisudzované. V krajine neobmedzených možností má tento obžalovaný výrazné množstvo priaznivcov na ulici a neobmedzené množstvo kamarátov v právnických kanceláriách. A Trump nepatrí práve k tým chudobným Američanom.

Čo mal bývalý prezident vlastne spáchať?

Všetci vedia, že úradoval ako neriadená strela. Ale výnimočne sa aj trafil. Prebudil zakrpatenú Európu (EÚ a najmä európsku vetvičku NATO) z príjemného driemania a donútil ju po sieste premýšľať nie iba o právach imigrantov a dôchodkových senioroch, ale o odkrytí vlčej hmly budúcnosti ich blahobytu. Chcete žiť v bezpečí? Tak si to priplaťte za ochranu! Znie to v podstate ako výpalníctvo, lenže Európania začali na seba naozaj platiť. Donald, hoci nie si Ronald, kalap dolu!

Trump po dlhej dobe amerického tápania v kľúčovej otázke sporu na Strednom východe (Židia verzus arabské národy) uznal izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami a ponúkol obom stranám obchod (je to predsa biznisman) v podobe tzv. abrahámovských dohôd. Nadšená z nich nebola ani jedna strana a tieto dohody už uľahli k večnému spánku.

Samotná obžaloba je štylizovaná po americky a vyzerá to na maratónsky beh. Prezidenta na dôchodku obžaloba viní zo „sprisahania proti Spojeným štátom americkým“. Do guláša tohto receptu sa dá namiešať všetko, najmä útok lúzy na Kapitol zo 6. januára 2001 (a verte alebo nie, o toto ide). Federálnu sudkyňu nečaká nič príjemné, najmä keď bývalého prezidenta USA neriadia zrovna kresťanské motívy odpustenia. Už pred začiatkom procesu avizuje, že bude stíhať svedkov aj sudcov, ktorí sú proti nemu!

God save America!

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik