Túto legendu vychovala staršia sestra. Burton bol päťkrát ženatý, trpel nespavosťou a fajčil 100 cigariet denne

Richard Burton vo filme Rúcho (1953). Zdroj FOTO: wikipedia.org

Na Oscara bol nominovaný až sedemkrát, nezískal ho však nikdy. Britský herec Richard Burton mal búrlivý život. Bol synom uhliara, ako dvojročný prišiel o matku a vychovala ho o dvadsať rokov staršia sestra Cecile. Bol päťkrát ženatý, z toho dvakrát s Elizabeth Taylorovou, s ktorou si zahral aj vo filme Cleopatra.

Richard Walter Jenkins sa narodil 10. novembra 1925 vo Veľkej Británii ako syn uhliara. Bol dvanástym z trinástich detí. V dvoch rokoch prišiel o mamu, tragédiou bolo, že otec, ktorý bol ťažký alkoholik, sa nedokázal o svoju početnú rodinu postarať. Našťastie, ujala sa ho jeho o dvadsať rokov staršia sestra Cecile, ktorá bola v tom čase už vydatá.

Ako pätnásťročný chlapec musel opustiť školu a zamestnal sa ako pomocník v galantérii. Vďaka účinkovaniu v centre pre mladých sa vrátil na strednú školu, kde si ho všimol učiteľ a producent BBC Philip Burton, ktorý v ňom objavil umelecké vlohy. Richarda si neskôr adoptoval a dal mu aj svoje priezvisko. Richardovi umožnil aj štúdium herectva na Oxforde.

Richard Burton v Cleopatre 1963. Zdroj FOTO: Archív

Divadelnému hraniu sa venoval už počas štúdií. Vo filme debutoval v roku 1949 (Posledné dni v Dolwyne). Koncom päťdesiatych rokoch sa z neho stal úspešný herec tzv. novej vlny. Jeho prvou ženou bola herečka Sybil Williamsová, mali spolu dcéry Kate a Jessicu. V roku 1952 už zahviezdil v hollywoodskej produkcii, ktorá po nadanom hercovi doslova skočila. O jedenásť rokov neskôr si zahral vo filme Vplyvní ľudia, kde sa počas nakrúcania zaľúbil do Elizabeth Taylorovej.

Richard Burton. Zdroj FOTO: Archív

Následne si spolu zahrali v dovtedy najdrahšom filmovom projekte štúdia Fox – v Kleopatre. Krásnu Liz si dokonca vzal za manželku, po vyše desiatich rokoch sa rozviedli, no o rok neskôr si opäť k sebe našli cestu, druhýkrát sa zosobášili a adoptovali si nemecké dievčatko Mariu. Ich najúspešnejším filmom bol Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966), za ktorý Liz získala Oscara a Richard bol na Oscara nominovaný. Vzťah Richarda a Liz bol však veľmi búrlivý a skončil ich druhým rozvodom.

R. Burton a Elizabeth Taylorová v roku 1970. Zdroj FOTO: Archív

V roku 1976 si Burton vzal za manželku Susan Huntovú, ktorá sa kvôli nemu rozviedla so známym pretekárom Formuly 1 Jamesom Huntom. Ich manželstvo sa však rozpadlo po šiestich rokoch. Piate manželstvo uzavrel v roku 1983 so Sally Hayovou, ktorá robila asistentku produkcie. O rok neskôr Burton nečakane zomrel na krvácanie do mozgu vo veku 59 rokov.

Richard Burton. Zdroj FOTO: Archív

Richard Burton od mladosti holdoval alkoholu. Jeho pitie však výrazne prehĺbila smrť jeho staršieho brata Ifora v roku 1972, ku ktorému vzhliadal. Bol aj silný fajčiar, niekedy vyfajčil aj 100 cigariet denne. V roku 1970 mu britská kráľovná udelila titul Commander of the Order of the British Empire.