Dobrá správa pre rodičov: Poteší vás, že tento príspevok od januára 2025 porastie

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Pri deťoch peňazí nikdy nie je dosť. To určite potvrdí každý rodič. Oblečenie, strava, krúžky, hračky a mnoho ďalších… To všetko ukrojí z rodinného rozpočtu nemalé peniaze. Rodičov ale určite poteší, že od januára vzrastie rodičovský príspevok.

Ako na sociálnej sieti informuje expert na dane a odvody Jozef Mihál, rodičovské príspevky sa od 1. januára 2025 zvyšujú o 1,9 %, a to na sumu 351,80 eura, ak rodič na dieťa nepoberal materské. Ak rodič materské poberal, bude dostávať sumu 482,30 eura. Ak do rodiny pribudnú dvojičky, rodič sa môže tešiť na príspevok vo výške 439,80 eura, ak nepoberal materské, ale ak ho poberal, príspevok bude až vo výške 602,90 eura.

Rodičovský príspevok si môže uplatniť len jeden z rodičov – buď matka, alebo otec. Ako Mihál upozorňuje, je to vec ich dohody, pokojne môže rodičovský príspevok poberať otec, čo má význam napríklad vtedy, ak on bol na materskej, matka však nie. Ak je v rodine viac detí, za ktoré má rodina nárok na rodičovský príspevok (napríklad 2,5 ročné a 11 mesačné), rodina dostane len jeden rodičovský príspevok.

„V prípade, že v rodine jeden z rodičov poberá materské a súčasne majú aj staršie dieťa, pri ktorom má rodina nárok na rodičovský príspevok, rodičovský príspevok sa vyplatí aj za mesiac, v ktorom rodič začína poberať materské alebo prestáva poberať materské – ak v tomto mesiaci nepoberá materské za všetky dni. Rodičovský príspevok sa za takýto mesiac vyplatí v plnej sume,“ upozorňuje expert.

Ak je v rodine viac detí, za ktoré má rodina nárok na rodičovský príspevok (napríklad 2,5 ročné a 11 mesačné), rodina dostane len jeden rodičovský príspevok. Zdroj FOTO: pixabay.com

Poberateľ rodičovského príspevku je podľa zákona o zdravotnom poistení poistenec štátu. „A to má význam najmä pre SZČO, pretože na poistencov štátu, ktorí sú súčasne SZČO, sa nevzťahuje povinnosť platiť preddavky a poistné na zdravotné poistenie najmenej z minimálneho základu. V roku 2025 tak viete ušetriť sumu potenciálne 107 eur mesačne,“ dodáva J. Mihál.