Pre Putina každé vyjednávanie znamená – daj mi pozemok, vraví ukrajinská politička, podľa ktorej sa tretia svetová vojna už začala

Vojna na Ukrajine. Zdroj FOTO: UkraineWorld

Rusi si volia prezidenta. Hlasovanie začalo v piatok, volebné miestnosti sa uzavrú v nedeľu o 20.00 hodine. Podľa CNN majú voľby hlavy štátu len jediného víťaza, a to 71-ročného Vladimíra Putina, bývalého podplukovníka komunistickej tajnej služby KGB. Putina Západ považuje za autokrata, vojnového zločinca a vraha. Americký prezident Joe Biden ho označil za „šialeného bastarda“. Okrem Putina úrady povolili kandidatúru ešte trom kandidátom. Nikolaj Charitonov (75) kandiduje za komunistov, Leonid Slucký (56) za nacionalistickú Liberálnodemokratickú stranu Ruska (LDPR) a Vladislav Davankov (40) zo strany Nový ľud. Úrady nepovolili kandidovať Borisovi Nadeždinovi, ktorý kandidoval ako protivojnový kandidát. Kremeľ sa snaží zabezpečiť vo voľbách vysokú volebnú účasť, niektorí šéfovia štátnych podnikov mali nariadiť zamestnancom, aby svoju účasť na voľbách zdokumentovali fotografiami hlasovacích lístkov. 

Ukrajinská poslankyňa Ivanna Klympušová-Cincadzeová tvrdí, že tretia svetová vojna sa už začala. Vyjadrila sa tak pre britský denník The Sun s tým, že nádeje Západu o mierových rokovaniach s Ruskom sú naivné. „Pre Putina každé vyjednávanie znamená- daj mi pozemok. Nevráti to. Akákoľvek mierová dohoda má len potvrdit, že Ukrajinci neexistujú. Ide mu o ovládnutie našej zeme násilím a prekreslením hraníc,“ povedala Klympušová-Cincadzeová a dodala: „Som presvedčená, že tretia svetová vojna už probieha. Je potrebné urobiť niečo zásadné, včera bolo pozde.“ Podľa političky je jediným východiskom rozbitie ruského impéria. Podľa ukrajinského prezidenta V. Zelenského sa Rusko na Ukrajine nezastaví a so svojou „špeciálnou vojenskou operáciou“ bude pokračovať ďalej – pôjde na Litvu, Lotyšsko, Estónsko a Moldavsko.

Anastasia prezývaná Gombík. Pred vojnou pracovala ako účtovníčka, teraz je v rote a na chrbte nosí 31 kg guľomet. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Protiputinovské légie oznámili inváziu do Ruska. Zástupcovia Légie Sloboda Ruska oznámili, že majú pod kontrolou malú obec Tetkino na ruskom území, kým Rusi tvrdia, že útok odrazili a legionárov označujú za „ukrajinských teroristov“. Ide o obec s niekoľko tisíc obavyteľmi v Kurskej oblasti neďaleko hraníc s Ukrajinou. Légia má spolupracovať s ďalšou skupinou Rusov, a to so Sibírskym bataliónom, ktorý tvoria aj Burjati a Jakuti. Tí požadujú nezávislosť od Ruska. „Môže sa to označovať ako nájazd odporcov ruského režimu, čo je možno aj jeden z dôvodov, prečo ruské médiá o tejto skupine nereferujú. A pokiaľ už o nej referujú, tak väčšinou neinformujú, že je zložená z ruských odporcov Putinovho režimu, ale píšu či hovoria o nej ako o skupine ukrajinských teroristov,“ povedal pre tn.cz vojenský stratég Richard Stojar.

Najčastejšou témou dezinformátorov je vojna na Ukrajine, vyplýva to zo správy projektu Hoaxy a podvody. Dezinformátori sa cez sociálne siete snažia ľudí vystrašiť alebo zmiasť. Autor Správy o dezinformáciách na Slovensku v roku 2023 Dávid Púchovský však hovorí, že väčšina hoaxov sa v minulom roku týkala vojenského konfliktu na Ukrajine. „Že Slováci budú mobilizovaní na Ukrajinu niekedy v septembri, a to sa začalo šíriť niekedy takto pred rokom na jar,“ povedal Púchovský pre rtvs.sk, alebo že „Odevné podniky na Slovensku začínajú v utajenom režime šiť vo veľkom počte vojenské uniformy z dôvodu chystanej mobilizácie“. Cieľom šíria týchto a podobných informácií bolo vyvolávanie paniky.

Stavba nových opevnení na fronte. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Pápež František vyhlásil, že Ukrajina by mala mať odvahu vyvesiť „bielu vlajku“ a rokovať o ukončení vojny s Ruskom. Jeho slová zazneli v rozhovore pre švajčiarsku televíznu stanicu RSI, nahratého ešte vo februári, odvysielaný má byť 20. marca v rámci nového kultúrneho programu. „Myslím si však, že najsilnejší je ten, kto sa pozrie na situáciu, myslí na ľudí, má odvahu vyvesiť bielu vlajku a vyjednáva,“ povedal František a dodal, že rokovania o mieri by sa mali uskutočniť s pomocou medzinárodných mocností. „Nehanbite sa vyjednávať, kým sa veci nezhoršia,“ povedal pápež.