Viete, čo je spomienková terapia? Bábiky, ktoré vyzerajú ako živé, človeka prenesú do minulosti. Ide o úspešnú liečbu, hoci niekoho poburujú

Terapeutické bábiy pomáhajú seniorom v boji s Alzheimerovou chorobou. Zdroj FOTO: Archív Koľko lásky o.z.

Janka Galatová je spoluzakladateľkou výnimočného slovenského projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Už 6 rokov spoločne so Silviou Slobodovou oslovujú so svojim tímom jednotlivcov, školy aj firmy, aby pripravili vianočné balíčky s darčekmi pre seniorov. Teraz však vymysleli nový projekt – Terapeutické bábiky pre láskyplné spomienky. Ide o bábiky, ktoré pomáhajú pacientom so stareckou demenciou, hlavne s jednou z jej foriem, s Alzheimerovou chorobou.

Máš za sebou 6. ročník úžasného projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Ako dopadol?

Dopadol výborne, ďakujem za opýtanie! Celkom 72 881 darčekov pripravených z lásky od dobrých ľudí potešili srdcia starých ľudí a priniesli obrovské množstvo radosti na viac ako 1350 miestach po celom Slovensku.

Pomerne novou aktivitou vášho občianskeho združenia sú terapeutické bábiky. Ako tento projekt vznikol?

Asi pred 2 rokmi sa mi ozvala pani Mária zo Senca, ktorá vychováva dcéru Barborku s diagnózou Downov syndróm, že by nám radi podarovali ich špeciálnu, na mieru vyrobenú bábiku. Jej hodnota bola asi 900 € a bola prepracovaná skutočne do detailov. Vyzerala ako živé dieťa. Začala som sa o tieto bábiky zaujímať a dočítala som sa o tzv. bábikoterapii. Táto terapia má korene vo Švédsku a je veľmi nápomocná pri pacientoch s Alzheimerom po celom svete. Na internete nájdete aj štúdie v angličtine z USA alebo Austrálie.

Janka Galatová a Silvia Slobodová popri projekte Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok pokračujú s pomocou Alzheimer centrám. Zdroj FOTO: Archív JG

Funguje na princípe spomienkovej terapie, kedy sa ľudia mysľou prenesú späť do svojej minulosti. Zaktivizujú tak mozgové bunky, ktoré už dávno nevyužívali. Zaspomínajú si na časy, keď mali deti alebo niekto iný z rodiny, prípadne po nich túžili a dokážu sa tak preniesť do minulosti, ktorú mali už dávno vytesnenú. Pacienti sa zrazu rozrozprávajú, bábike sa prihovárajú, spievajú jej. Spomínajú, čo ich deti kedysi jedli, kedy spali, hojdajú ich a hlava im stále funguje na základe tohto malého impulzu. Bábiky znižujú pocit osamelosti, dezorientácie či depresie. Bábiky tiež pomáhajú pri rozvoji motoriky, keď ju pacienti obliekajú, vyzliekajú a upravujú. Má pozitívny vplyv aj na insomniu.

Bábikoterapia má vo svete veľký úspech. Janka a Silvia ju priniesli aj do slovenských Alzheimer centier. Foto: archív Koľko lásky o.z.

Kam bábiky putujú a aké sú spätné reakcie týchto centier? Majú bábiky úspech?

Snažíme sa pokrývať v prvom rade Alzheimer centrá. Máme zverejnený dotazník, ktorý slúži ako poradovník pre tieto centrá. Bábiky sa snažíme umiestňovať postupne. Z centier máme výbornú spätnú väzbu. Dojal ma príbeh starkej, ktorá 15 rokov nerozprávala a pri bábike zrazu začala verbálne komunikovať. Všetci plakali, bolo to naozaj dojemné.

Spomienková terapia má ozdravný účinok. Foto: archív JG

Kde bábiky kupujete?

Bábiky kupujeme od slovenského distribútora, ktorý ich vozí zo Španielska. Bábiky majú handrové telo a vinylové končatiny. Majú obrovské množstvo detailov – mihalnice, nechty, dokonca „sopel“ v nose. Vyzerajú naozaj ako živé. Cenovo sa pohybujú od 100 do 900 €. Sme občianske združenie a snažíme sa získavať finančné prostriedky či už od jednotlivcov, firiem alebo štátu formou dotácií. Je to náročné, pretože jeden grant má desiatky strán a jeho vypracovanie trvá naozaj strašne veľa času. Doposiaľ sa nám podarilo zakúpiť 30 bábik a každý mesiac sa snažíme zakúpiť 1- 2 bábiky. Našim cieľom je pokryť bábikami všetky Alzheimer centrá.

Bábiky vyzerajú ako živé. Ich cena sa pohybuje od 100 € do 900 €. Foto: archív JG

Všimla som si komentáre niektorých ľudí na sociálnych sieťach. Reálne bábiky často odsudzujú, považujú ich za strašidelné.

Musím sa priznať, že na začiatku som mala podobný pocit. Tie najdrahšie bábiky vyzerajú naozaj ako živé deti. Našou úlohou je priniesť bábiku do zariadenia, jej využitie pri liečbe má však v kompetencii personál. Práve personál vie, že ak napríklad niektorej babke či starkému zomrelo v minulosti dieťa, tak táto terapia pre nich nebude vhodná. Niektorí starkí nevedia rozlíšiť realitu a bábiku vnímajú naozaj ako živé bábätko. Reakcie starých ľudí sú neuveriteľné. Často sú dojatí až k slzám. Niektorí neverili, že v pokročilom veku ešte budú držať v rukách bábätko, iní zase túžili po vnúčatách, no nemali deti.

Bábikoterapia funguje na princípe spomienkovej terapie. Foto: archív JG

Aké máte plány do budúcna?

V projekte chceme pokračovať aj v tomto roku. V minulosti sme museli čakať, či nám bude niektorý z grantov schválený. Tento rok sme už získali 2000 € zo Start Labu, tak sa veľmi teším, že pár mesiacov máme pokrytých na nákup bábik. Verím, že tento rok bude úspešnejší a zakúpime čo najväčší počet bábik, ktoré naozaj chorým pacientom pomáhajú.