Od ruskej invázie bolo unesených vyše 16-tisíc ukrajinských detí, len 300 sa ich mohlo vrátiť k rodinám. Čo priniesol vojnový týždeň?

Zdroj FOTO: Telegram

Prigožin podľa Inštitútu pre štúdium vojny opäť podkopal autoritu a režim ruského prezidenta. Prigožin povedal, že úradníci mohli ťažiť zo svojej historickej schopnosti cenzurovať informácie, ak by Rusko nevyhlásilo vojnu Ukrajine. Potom prehovoril k jedinému nemenovanému predstaviteľovi: „Ak začínate vojnu, majte, prosím, charakter, vôľu a oceľové gule – a až potom budete môcť niečo dosiahnuť.“

Od rozsiahlej invázie Moskvy na Ukrajinu vo februári minulého roka boli unesené a odvezené do Ruska tisíce detí. Podľa ukrajinskej vlády bolo do Ruska deportovaných 16 226 detí, z ktorých 10 513 sa podarilo vypátrať a viac ako 300 sa vrátilo. Niektorí sa obávajú, že počet nezvestných by mohol byť podhodnotený.

Zdroj FOTO: Telegram

Bieloruský líder Alexander Lukašenko povedal, že ak sa ktorákoľvek iná krajina chce pripojiť k rusko-bieloruskej únii, môže mať „jadrové zbrane pre každého“. Rusko minulý týždeň postúpilo s plánom rozmiestnenia taktických jadrových zbraní v Bielorusku, čo je prvé rozmiestnenie takýchto hlavíc Kremľom mimo Ruska od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Rusko uviedlo, že jeho systémy protivzdušnej obrany zničili niekoľko dronov, keď sa v nedeľu priblížili k ropnej rafinérii Ilsky v Krasnodarskom kraji neďaleko Čierneho mora. „Niekoľko bezpilotných vzdušných prostriedkov sa pokúsilo priblížiť k územiu ropnej rafinérie Ilsky v Krasnodarskom kraji,“ uviedli predstavitelia mimoriadnych udalostí v regióne. „Všetky boli neutralizované, infraštruktúra závodu nebola poškodená.“

Zdroj FOTO: Telegram

Prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa vymenoval výbor, ktorý bude vyšetrovať obvinenia USA, že ruská loď minulý rok vyzbierala zbrane z námornej základne neďaleko Kapského Mesta, uviedlo predsedníctvo vo vyhlásení. Obvinenia vyvolali diplomatický spor medzi USA, Južnou Afrikou a Ruskom a spochybnili tak nezávislý postoj Juhoafrickej republiky ku konfliktu na Ukrajine.

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonáte so svojím brazílskym náprotivkom Luizom Ináciom Lulom da Silvom povedal, že Rusko je otvorené dialógu o Ukrajine. Lula tweetoval, že zopakoval ochotu Brazílie rokovať s oboma stranami vojny na Ukrajine, ale odmietol Putinovo pozvanie na návštevu.

Zdroj FOTO: Telegram

Japonsko uvalí na Rusko dodatočné sankcie po tom, ako sa summit skupiny G7, ktorú tento týždeň hostilo, dohodol na zintenzívnení opatrení na potrestanie invázie Moskvy na Ukrajinu, uviedol hlavný tajomník kabinetu Hirokazu Matsuno.

Jadrová elektráreň v Záporoží bola znovu pripojená k elektrickej sieti po tom, čo bola prepnutá do pohotovostného režimu a boli použité generátory núdzového napájania. Ruskom inštalovaný miestny predstaviteľ v Moskvou kontrolovanej časti regiónu Vladimir Rogov uviedol, že elektráreň bola úplne odpojená od externého napájania po tom, čo Ukrajina odpojila elektrické vedenie, ktoré kontroluje. Ukrajina sa bezprostredne nevyjadrila, ale Anatolij Kurtev, tajomník mestskej rady v Záporoží na Ukrajine, uviedol, že od pondelka prebiehajú práce na obnovení dodávky elektriny do mesta.